Region

Beograd: Ekološki aktivisti proveli noć u parku ispred Vučićevog kabineta

Na pitanje da li ih je predsednik Srbije Vučić posetio jutros, aktivisti su odgovorili da on nije rado viđen gost u kampu, osim ako sa sobom ne donosi potvrdu da je usvojen zakon o zabrani istraživanja i eksploataciji litijuma i bora u Srbiji

Aktivisti Saveza ekoloških udruženja Srbije, njih pedesetak raspoređenih u desetak šatora, koji su proveli prvu noć u kampu ispred kabineta srbijanskog predsednika Aleksandra Vučića, u centru Beograda, kažu da nisu imali nikakvih problema tokom noći, a da Vučić kod njih nije dobrodošao, osim ako ne donosi zakon o zabrani istraživanja i eksploatacije litijuma i bora u Srbiji, javlja Anadolu Agency (AA).

Na pitanje da li ih je Vučić posetio jutros, aktivisti su odgovorili da on nije rado viđen gost u kampu, osim ako sa sobom ne donosi potvrdu da je usvojen zakon o zabrani istraživanja i eksploataciji litijuma i bora u Srbiji.

Oni naglašavaju da ne žele da Vučić dođe i rukuje se s njima, da ih pita da li im je hladno i da priča da se dogovorio sa žiteljima Jadra, u kome je bila predviđana izgradnja rudnika Rio Tinto, pa da to objavljuje do izbora.

Prve od pet noći, koliko planiraju da borave ispred Vučićevog kabineta, nije im bilo hladno, jer su, kako kažu za sebe – “gorštaci”, a i opremili su se vrećama za spavanje, dušecima na naduvavanje i imaju plinsku peć.

Pošto je ispred šatora postavljena i balirana slama, neko od aktivista uvek dežura pored nje da bi sprečio da se slama zapali od “nekog zalutalog pikavca”, jer su, navode, “pravi domaćini, a ne vandali koji su došli nešto da ruše”.

Aktivisti su podsetili da je vlastima data i druga mogućnost, odnosno da bude izmenjen o Zakonu o rudarstvu, iz koga je dovoljno izbaciti navode da su litijum i bor od javnog interesa za Srbiju, jer bi na taj način bila sprečena i eksproprijacija zemljišta za koje se pretpostavlja da sadrži jadarit.

Sve dok ne bude tako, kažu aktivisti, rudarske kompanije su u prilici da ucene vlasnike zemlje da njima prodaju svoja imanja, jer će ih u suprotnom, putem eksproprijacije država kupiti za mnogo manje novca od realne cene.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh