Snižavanje poreza na dodanu vrijednost (PDV) u Hrvatskoj na niz proizvoda od sutra je na snazi. Sniženje PDV-a je dio paketa mjera koje je vlast Hrvatske donijela s ciljem smanjenja udara poskupljenja na građane i privredu.
Neki trgovački lanci su već snizili cijene na proizvode na koje se snižava PDV, i prije nego što odluka o nižem PDV-u stupa na snagu 1. aprila, piše Index.hr.
Objavljen je popis proizvoda i usluga na koje će se od sutra plaćati niži PDV.
Tako će PDV pasti sa 25 na pet posto na maslac i margarin, isporuka prirodnog plina i ta će se stopa primjenjivati od 1. aprila do 31. marta iduće godine. S 25 posto na pet posto snižava se i PDV za ulaznice na sportska događanja ili revijalnog karaktera, kao za kulturna događanja.
Druga grupa
U drugoj grupi su proizvodi i dobra kojima se PDV spušta s 25 na 13 posto i u tu kategoriju spadaju higijenski ulošci, dnevni ulošci, tamponi, menstrualne čašice, menstrualne gaćice, menstrualna spužva, menstrualni disk.
PDV će se s 25 na 13 posto smanjiti i ogrjevnom drvetu, peletima, briketima i sječki, a toliko će se smanjiti i PDV na isporuku prirodnog plina i grijanja iz toplinskih stanica.
S 13 na pet posto pada PDV na dječju hranu i prerađenu hranu na bazi žitarica za dojenčad i malu djecu, zatim na jestiva ulja i masti, biljnog i životinjskog porijekla.
Snižava se i PDV na isporuku živih životinja – goveda, svinja, ovaca, koza, konja, magaraca, domaće peradi, kunića i zečeva, kao i za isporuku svježeg ili rashlađenog mesa i jestivih klaoničkih proizvoda od goveda, svinja, ovaca, koza, konja, magaraca, domaće peradi, kunića i zečeva, prenosi RRiF.
S 13 na pet posto snižava se i PDV za isporuku svježih ili rashlađenih kobasica, ali i za živu ili rashlađenu ribu, potom mekušce, rakove (kao što su jastozi, hlapovi, škampi, kozice), potom i za svježe ili rashlađeno povrće, korijene, gomolje, svježe i suho voće i orašaste plodove te za jaja.
Sadnice i sjemena
Ono što će najviše zanimati poljoprivrednike u Hrvatskoj, s 13 na pet posto snižava se i PDV na sadnice i sjemenje, potom na gnojiva i pesticide te druge agrohemijske proizvode te na proizvode koji se pretežno koriste kao hrana za životinje, osim hrane za kućne ljubimce.