… na današnjem je sastanku sa srbijanskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem zatražio od Srbije da se ponaša odgovorno te ukazao na predmet “Šešelj” i na činjenicu da se ne poštuje sud.
Kako je priopćeno iz Predsjedništva Srbije, Brammertz je pozdravio ulogu Srbije u regionalnim naporima u oblasti kažnjavanja ratnih zločina te istaknuo da je izravan angažman srbijanskih vlasti i Tužiteljstva dao rezultate i riješio probleme, te da bi u tom smjeru trebalo nastaviti.
Vučić je tom prigodom kazao da je Srbija dosljedna u nastojanjima da se ostvari pravda za ratne zločine i pronađu osobne nestale tijekom ratnih sukoba devedesetih godina.
“Otvoren razgovor sa Sergeom Brammertzom o dosljednim naporima Srbije u borbi za pravdu u pogledu ratnih zločina i problema nestalih osoba, ali i neslaganja u vezi s određenim pitanjima”, napisao je Vučić na svom Facebook profilu ne precizirajući o kojim je neslaganjima riječ, a što također nije navedeno ni u priopćenju iz Predsjedništva Srbije.
Vojislav Šešelj pred Međunarodnim sudom za ratne zločine osuđen je na deset godina zatvora zbog poticanja progona, deportacije i prisilnog raseljavanja i premještanja Hrvata u vojvođanskom selu Hrtkovci 1992. godine.
Međunarodni rezidualni mehanizam za kaznene sudove, koji je pravni nasljednik Haaškog suda, već godinama bezuspješno od Srbije traži izručenje članova Srpske radikalne stranke Petra Jojića i Vjerice Radete, koji su optužbi za zastrašivanje, prijetnje i nuđenja mita svjedocima u postupku protiv čelnika te stranke Vojislava Šešelja, piše FENA.