Nakon jučerašnjeg masovnog ubistva u OŠ Vladislav Ribnikar na Vračaru, na licu mjesta nađeno je čak 57 čaura i šest metaka.
Ono što je potvrđeno jeste da je dečak koji je izvršio ubistvo ranije išao sa ocem u strijeljanu, kao i da su pištolji koje je koristio očevi i uredno prijavljeni.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče da je dječakov otac bio počasni član jedne strijeljane, ali je upitao kako je moguće da je djetetu dozvoljeno da puca u strijeljani.
Međutim, član Nacionalne asocijacije za oružje Srbije Dušan Ilić kaže za 24sedam da Zakon o oružju ne precizira sa koliko godina neko može da puca u strijeljani.
– U zakonu ne postoji nigdje ta starosna barijera. Kaže se da oružje na stirijelištima mogu koristiti korisnici strijelišta, a ne piše da to mogu samo punoljetna lica – kaže Ilić.
On dodaje da djeca počinju da se bave strijeljaštvom već sa 9-10 godina.
– Prvo krenu sa vazdušnom puškom, a sa 12 već mogu da koriste malokalibarski pištolj i pušku. Ali velike kalibre u sportskom strijeljaštvu smiju tek sa 16 godina – dodaje on.
Ilić kaže da je u ovom slučaju “otac zatajio” jer ga je on i doveo u strijeljanu. Inače, otac je izjavio da je oružje kojim su počinjena ubistva bilo u sefu, ali da je dječak saznao šifru i onda ga otvorio.
– Odgovoran je svakako jer ako ima šifru na sefu može da je mijenja svaki dan, a ne da mu bude uvijek ista šifra. Ima tu niz okolnosti a tek ćemo saznati približnu istinu – kaže on.
Za oca kazna, za dječaka ništa.
Inače, ocu se na teret stavlja krivično djelo teška djela protiv opšte sigurnosti za koji je zaprijećena kazna od 12 godina zatvora. Međutim, maloljetni dječak neće odgovarati zato što još nije napunio 14 godina.
Advokat Ivan Simić potvrdio je za pomenutu redakciju da maloletnik koji je izvršio ubistvo ne može krivično da odgovara a to je rekla i advokatica Olja Oliverić Novaković.
Ona nije mogla da precizira koliku kaznu bi mogao da dobije otac dječaka jer, kako kaže, ovo je nezapamćen slučaj u advokatskoj i pravnoj praksi.
– Ja ne mogu sebe da natjeram da razmišljam kao profesionalac u ovom trenutku jer sam u šoku kao roditelj. Ja se plašim da ovo može da bude okidač za dalje – dodaje ona.
Na pitanje da li bi strožiji zakoni prema maloljetničkim prestupima doveli do manje stope kriminala u ovoj populaciji, ona kaže da je ti hipotetičko pitanje.
– Treba da postoji generalna prevencija u krivično-pravnom smislu što su sistemi sankcija. Ali prevencija u društvu, školama, porodici… to je ključ svega – zaključila je ona, piše espreso.