Kako je zvanično najavljeno, ciljevi posjete su podsticati dijalog i saradnju lično sa svakom zemljom, nadovezujući se na napore Japana u promovisanju dijaloga i implementaciji ekonomske saradnje, u okviru „Inicijative za saradnju na zapadnom Balkanu“. Također, apelirati u zemlji i inozemstvu na stav Japana da radi na miru i stabilnosti dok sarađuje sa EU, po Podržati regionalnu reformu i razvoj i ojačati bilateralne ekonomske odnose, nastaviti podršku u okviru „Inicijative za saradnju na zapadnom Balkanu“.
Konkretno, podržati napore ka članstvu u EU i doprinijeti promoviranju društvenih i ekonomskih reformi u regionu i unutarregionalnom pomirenju, te nastojati produbiti trgovinske i investicione odnose.
Kada je u pitanju posjeta BiH, u najavi se ističe da nestabilna situacija traje i nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma. Nepovjerenje među etničkim grupama je duboko ukorijenjeno i utiče na upravljanje državom. BiH ima veliki afinitet prema Japanu, koji podržava njegovu rekonstrukciju i izgradnju države odmah nakon sukoba (Japan je dao više od 56,3 milijarde jena razvojne pomoći do 2022. godine).
Na sastancima će se razgovarati o jačanju bilateralnih odnosa, a Japan će pozvati na saradnju među etničkim grupama radi ostvarivanja mira i stabilnosti u BiH.
Predviđen je kurtoazni sastanak s predsjedavajućom Vijeća ministara BiH Borjanom Krišto, sastanak šefova diplomatije dvije zemlje, posjeta Galeriji 11.07.95. i drugi događaji, piše FENA.