Globalna prosječna površinska temperatura zraka porasla je na 17,15 stepeni Celzijusa – 0,06 stepeni više od nedjeljnog rubnog rekorda prema podacima Službe za klimatske promjene Copernicus, koja prati takve obrasce od 1940. godine.
Rekord je posljednji put postavljen četiri uzastopna dana početkom jula 2023.
Prije toga najtopliji dan bio je u augustu 2016.
– Prošlog ponedjeljka možda je postavljen novi globalni rekord za najtopliju apsolutnu globalnu prosječnu temperaturu ikada – pod tim mislim na desetke hiljada godina unatrag – kazao je klimatolog Karsten Haustein Univerziteta Leipzig u Njemačkoj.
Posljednjih dana u gradovima Japana, Indonezije i Kine zabilježene su rekordne vrućine. Zemlje Zaliva također su usijane zbog toplotnih indeksa – uzimajući u obzir vlažnost – koja prelaze 60 stepeni Celzijusa. U međuvremenu su temperature u dijelovima Evrope skočile preko 45 stepeni Celzijusa.
Klimatske promjene, podstaknute sagorijevanjem fosilnih goriva, zaostaju za rekordom, tvrde naučnici. Za razliku od prošle godine, u kojoj su se klimatske promjene udružile s klimatskim obrascem El Nino i postavile novi dnevni rekord, ovog jula to, međutim, nije slučaj.
Haustein je kazao kako je “nevjerovatno” da je rekord oboren sada kada je svijet duboko u neutralnoj teritoriji, i više ne trpi uticaj El Nina, prenosi Reuters, piše FENA.