Ovi roboti se u Kini proizvode sa ciljem da zamjene ljude u određenim poslovima.
“Ne razumijem zašto moraju da izgledaju kao ljudi, kada postoji toliko sjajnih načina na koje se mogu napraviti”, bilo je još jedno reagovanje.
Roboti su dizajnirani tako da oponašaju ljudske pokrete i ponašanje, što ih čini idealnim za različite industrijske i uslužne sektore, kažu proizvođači.
Očekuje se da će do 2027. godine ovi roboti postati značajan pokretač ekonomskog rasta Kine. Humanoidni roboti imaju potencijal da preuzmu opasne ili monotone poslove, što bi moglo da poboljša kvalitet života za mnoge ljude. Takođe, mogu da doprinesu napretku u medicini, obrazovanju i mnogim drugim oblastima.
Zemlja planira da pomogne startapima iz robotike u nastojanju da pomogne razvoju talenata u ovoj oblasti i na kraju „preoblikuje svijet“.
Kina, koja je vodecći svjetski proizvođač elektronike, ima za cilj da u narednim godinama razvije napredak u oblasti detekcije okoline, kontrole pokreta i interakcije između mašina i čovjeka, piše Blumberg, a prenosi Politika.
Uvođenje humanoidnih robota može da izazove mnoge društvene i ekonomske promjene. Dok neki vide potencijal za povećanje efikasnosti i smanjenje troškova, drugi brinu o gubitku radnih mjesta i uticaju na ljudske odnose.
“Humanoidni roboti su veoma uzbudljivo područje za investiranje, posebno zbog njihove sposobnosti da rade 24/7 bez fizičkih ograničenja, kao što su bolovi u leđima ili vratu”, izjavio je Kristijan Sinding, izvršni direktor EQT AB, švedske globalne investicione kompanije.