Svijet

Policija bi konačno mogla da riješi misteriozno ubistvo male misice? Izvor iz istrage otkrio nove detalje

Policija u Koloradu vjeruje da su na korak od toga da riješe misteriozno ubistvo Džonbenet Remzi, šestogodišnje djevojčice čije ubistvo je u decembru 1996. godine šokiralo svijet.

Policija u Koloradu vjeruje da su na korak od toga da riješe misteriozno ubistvo Džonbenet Remzi, šestogodišnje djevojčice čije ubistvo je u decembru 1996. godine šokiralo svijet.

Novi dokumentarac, koji istražuje slučaj, opisao je tragičan dan kada je djevojčica pronađena zadavljena u svom domu… Ubica male Miss Kololrada ostavio je dete na grpi odeće sa slomljenom lobanjom, a dio četke za farbanje bilo joj je zabodeno u vrat.

Sada je priznanje jednog policijskog izvora dao inspektorima novu nadu da će uskoro uspeti da reše ubistvo koje 28 godina muči ne samo policiju, već cijeli svijet.

“Slučaj smo s****** od početka, a sada, kada je tu ‘nova krv’, konačno možemo da ga riješimo”, rekao je izvor iz policije za New York Post.

Nedavno je grad Bolder, gdje je djevojčica živjela, dobio novog šefa policije, Stivena Redferna, koji je udvostručio napore da se ovaj misteriozni slučaj riješi. Mediji pišu da je Redfern, koji je došao na funkciju početkom 2024. godine, rekao da je najveći prioritet rješavanje ovog slučaja.

“On hoće da slučaj bude rešen i spakovan u arhivu. On preraspoređuje ljude i resurse, a sve u cilju da se ovaj slučaj, koji je bacio ljagu na policiju Boldera, konačno riješi”, rekao je izvor iz policije.

Izvor kaže da nije siguran šta je to što će slučaj pomaći sa mrtve tačke, ali navodi da vjeruje da nije neizvodivo.

“Vjerujemo da će 2025. godina biti naša godina, kada ćemo to riješiti”, rekao je izvor o slučaju koji već gotovo tri decenije intrigira ceo svet, a ponovo puni novinske stupce otkako je nedavno na Netflixu objavljen dokumentarac “Cold Case: Who Killed JonBenét Ramsey”.

Ubistvo male misice proganjalo je inspektore i razbuktalo maštu javnosti. Dok su prvobitne sumnje bile usredsređene na njenu porodicu – oca Džona, majku Peti i brata Berka – DNK dokazi isključili su ih kao osumnjičene 1997. godine, a zvanično su oslobođeni 2008.

Uprkos višeagencijskoj radnoj grupi osnovanoj 2023. godine, napredak je spor. Jedan inspektor je rekao da se novoformirana grupa samo jednom srela uživo, ali navodi da su članovi grupe u redovnom kontaktu.

Prošle nedjelje je Redfern ponovo potvrdio posvećenost odeljenja rešavanju slučaja u svom godišnjem izvještaju o radu.

“Ubistvo Džonbenet Remzi je bio neopisiv zločin, a ova tragedija nikada nije napustila naša srca”, rekao je Redfern i dodao da je policija posvećena tome da prati svaki trag i nastavi da radi sa stručnjacima za DNK i partnerima širom zemlje dok se ovaj tragični slučaj ne riješi.

Ipak, kredibilitet odjeljenja je i dalje pod kritikom. Džon Remzi, otac ubijene djevojčice, glasno je iskazivao svoju frustraciju zbog očajne istrage.

“Bilo je stravičnih propusta, ali verujem da slučaj može da se reši ako policija dozvoli da im pomognu ljudi van njihovog sistema. Sve su bile njihove greške”, rekao je otac ubijene misice za medije.

Remzi je dugo tvrdio da policija Boldera nije bila voljna da sarađuje sa spoljnim stručnjacima koji bi mogli da donesu novi pogled na slučaj.

“Moraju da prihvate pomoć koja im se nudi. Novi šef policije je doveden spolja. Nadam se da će prihvatiti pomoć kako bi se ovo moglo rešiti”, rekao je Remzi, koji sada ima 80 godina.

Remzi je pozvao policiju da prođe “dublje” kroz uzorke sa mesta zločina i “sortira DNK koji imamo danas i da izvuče smisao iz svega toga”. Zahteva da policija opet istraži pet ili šest predmeta koji su izuzeti sa mesta zločina, ali do sada nisu analizirani.

On je naveo da želi da se predmeti koji su testirani ponovo uzorkuju zbog napretka u tehnologiji, a zatim uporede sa javnom genealoškom bazom podataka kako bi se potražilo potencijalno podudaranje, kao što je učinjeno u brojnim drugim hladnim slučajevima.

Vlasti su zaista poslale nekoliko predmeta na ponovno testiranje DNK, ali nije bilo značajnih otkrića. DNK dokazi u ovom slučaju dugo su se pokazali problematičnim jer je policija u Bolderu žestoko kritikovana zbog lošeg rukovođenja istragom.

Godine 2015. bivši šef policije u Bolderu Mark Bekner priznao je da se sa dokazima na mjestu zločina možda pogrešno rukovalo, što je kasnije uticalo na samu istragu.

Iz policije brane napore svojih inspektora, demantujući tvrdnje o nemaru.

“Tvrdnja da postoje održivi dokazi i tragovi koje ne tražimo – da uključimo i DNK testiranje – potpuno je lažna”, izjavio je Redfearn, koji je sada pod reflektorom, baš kao i njegov tim.

Slučaj ubistva šestogodišnje djevojčice ne samo da je narušio reputaciju policijske uprave u Bolderu, već je ostavio i trajnu ranu u zajednici. Sada postoji ogroman pritisak da ovaj misteriozni slučaj konačno bude rješen.

Porodica ubijene djevojčice je “donekle optimistična” da može biti pomaka, ali javnost je već na “ivici živaca”. Inspektori se nadaju da će nova godina, uz nove šefove, konačno donijeti pomak koji je toliko potreban da bi slučaj konačno bio riješen, piše Telegraf.rs.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh