Njegov poziv dolazi gotovo mjesec od stupanja na snagu krhkog prekida vatre između Izraela i pokreta Hezbolah, koji su Sjedinjene Države označile terorističkom organizacijom dok je EU stavila na crnu listu njegovo oružano krilo, ali ne i političku stranku koja ima mjesta u libanskom parlamentu.
Sjedinjene Države i Francuska dio su komiteta, zajedno sa Libanom, Izraelom i snagama Ujedinjenih naroda u Libanu, koje bi treba nadgledati primjenu primirja i eventualna kršenja.
Primirje je stupilo na snagu 27. novembra, poslije dva mjeseca otvorenog ratovanja između Izraela i proiranskog islamističkog pokreta Hezbolah.
Od tada, obje strane jedna drugu optužuju za kršenje sporazuma.
Krhko primirje na jugu Libana još na snazi uprkos novim napadima Izraela
Prema sporazumu o primirju, libanska vojska i mirovne snage UN-a trebaju biti raspoređene u južnom Libanu, a izraelska vojska se povući u roku od 60 dana.
Libanski mediji su u ponedjeljak prenijeli da je Izrael “nastavio invaziju i napade na jug Libana, gdje je podigao izraelsku zastavu” na brdu između gradova Bajada i Nakura.
Libanski premijer kazao je da radi sa Svjetskom bankom, Evropskom unijom, arapskim zemljama i međunarodnim partnerima na stvaranju povjereničkog fonda, kako bi se obnovilo sve što je uništeno na jugu Libana.
Rat između Hezbolaha i Izraela dio je šireg regionalnog sukoba izazvanog razornim ratom u Pojasu Gaze koji Izrael vodi protiv Hamasa, grupe koju kojeg SAD i EU smatraju terorističkom organizacijom.
Sporazum o okončanju neprijateljstava u Libanu, uz posredovanje SAD, stupio je na snagu prošlog mjeseca, prenosi RSE.