Charlotte Bosanquet iz Australije, mlada poduzetnica iz Sydneya, odustala je od studija kako bi pokrenula vlastiti posao čišćenja, koji joj sada donosi više od 17.000 eura mjesečno.
Iako na prvi pogled njen posao možda ne zvuči kao posao iz snova, Charlotte je dokazala da i iz najprljavijih prostora može izniknuti inspirativna poslovna priča.
Dok je studirala, Charlotte je tražila honorarni posao i slučajno naišla na čišćenje kuća pretrpanih otpadom i nepotrebnim stvarima.
Ubrzo je otkrila strast prema transformaciji zapuštenih prostora te odlučila ovu aktivnost pretvoriti u poslovni pothvat. Osnovala je kompaniju specijaliziranu za čišćenje domova ljudi koji skladište prekomjerne količine predmeta, poznato i kao “hoarding”.
Njena kompanija, smještena u Sydneyu, zapošljava devet radnika, a Charlotte koristi posebnu opremu poput maski, rukavica i zaštitnih odijela kako bi se suočila s izazovima ovog posla. Njen rad često uključuje uklanjanje mrtvih glodavaca, izmeta i drugog otpada, što posao čini fizički zahtjevnim i psihički izazovnim.
Charlotte naplaćuje između 3.100 i 12.300 eura (6.062 KM – 24.056 KM) za čišćenje jednog prostora, ovisno o njegovoj veličini i stanju. Nakon što podmiri troškove poslovanja i isplati radnike, ostaje joj oko 17.000 eura (33.248 KM) mjesečno. Dio zarade ulaže u širenje poslovanja, a uspjela je i uštedjeti dovoljno za kupovinu vlastite kuće s 21 godinom.
Ambiciozna poduzetnica već planira budućnost – namjerava proširiti svoj posao i povući se u penziju do svoje 30. godine. Charlotte naglašava važnost razumijevanja mentalnog zdravlja kada je riječ o stanju nečijeg doma. “Mentalno zdravlje može igrati veliku ulogu, zato razmislite prije nego što nešto kažete”, poručila je.
Uz plaćene projekte, ponekad besplatno pomaže ljudima u teškim situacijama, koji ne mogu priuštiti njene usluge. “Pomoći ljudima koji misle da nemaju izlaz je najbolji osjećaj na svijetu”, rekla je Charlotte, dodajući da ima samo jedno pravilo: “Što je posao prljaviji, to bolje”,pišu Vijesti
Charlotte Bosanquet, koju na TikToku prati više od 240.000 ljudi, dijeli trenutke iz svog neobičnog poslovnog života, pokazujući transformacije prostora koje čisti. Njena priča dokazuje kako predanost, empatija i hrabrost da se suoči s izazovima mogu pretvoriti naizgled neugledan posao u inspirativnu poduzetničku priču.