“U pozadini rastućih sukoba i pojačavanja geopolitičkog rivalstva u svijetu, povećavaju se rizici od nasilnog sukoba između velikih država, uključujući i one s nuklearnim kapacitetima”, izjavio je Šojgu za novinsku agenciju TASS.
NATO aktivnosti na istoku izazivaju zabrinutost Moskve
Bivši ministar odbrane istakao je da NATO povećava svoje aktivnosti na istočnom krilu, blizu Rusije i Bjelorusije, te da na tom području provodi vojne vježbe s ofanzivnim i defanzivnim scenarijima, prenosi N1.
S druge strane, NATO optužuje Rusiju za podizanje tenzija, posebno nakon što je Moskva 2023. najavila razmještanje taktičkog nuklearnog oružja u svojoj savezničkoj državi Bjelorusiji, koja graniči s tri NATO zemlje.
Šojgu je dodao da Rusija i Bjelorusija poduzimaju preventivne mjere protiv, kako je rekao, “zapadnih pokušaja destabilizacije situacije iznutra”.
Bjelorusija pod nuklearnom zaštitom Rusije
Šojgu je ponovio da je Bjelorusija sada pod zaštitom ruskog nuklearnog arsenala, kao rezultat promjena u ruskoj doktrini o upotrebi nuklearnog oružja koje je prošle godine najavio predsjednik Vladimir Putin.
“Ruski ‘nuklearni kišobran’ sada osigurava zaštitu našeg najbližeg saveznika u istim okvirima i scenarijima u kojima Rusija dopušta nuklearni odgovor za vlastitu odbranu”, rekao je Šojgu.
On je pojasnio da se takva odbrana primjenjuje “u slučaju odbijanja napada oružjem za masovno uništenje ili agresije konvencionalnim oružjem koja predstavlja kritičnu prijetnju suverenitetu ili teritorijalnom integritetu”.
Ove izjave dolaze u jeku rastućih geopolitičkih tenzija i dok Rusija nastavlja svoju vojnu kampanju u Ukrajini, koja je započela u februaru 2022. godine, prenio je Reuters.