Istaknuti američki novinar Thomas Friedman je, putem svoje sedmične kolumne u novinama The New York Times, poslao poruku novom američkom predsjedniku Donaldu Trumpu u kojoj ga je pozvao da diplomatskim putem preoblikuje Bliski istok jer je alternativa raspad regije na nacionalne države.
Svoju poruku počeo je rekavši da je Trump preuzeo dužnost u jednom od rijetkih trenutaka u historiji, sličnom onima nakon Prvog i Drugog svjetskog rata i Hladnog rata, jer na Bliskom istoku trenutno vlada potpuno previranje, kada je sve moguće da se desi, dodajući: „Svi Vas čekaju.“
„Ovo nije pretjerivanje“, obratio se predsjedniku, „imate priliku preoblikovati tu regiju na načine koji mogu suštinski osigurati mir i prosperitet za Izraelce, Palestince i sve narode u regiji, kao i američke nacionalne sigurnosne interese“.
Kritičan trenutak
Dodao je: „Znate da su plodovi uspjeha obilni, kao što su i posljedice neuspjeha užasne“, napominjući da bi Nobelova nagrada za mir bila plod uspjeha, dok bi neuspjeh donio lošu nagradu.
Objasnio je da će se Bliski istok ili ponovo roditi kao snažna regija u kojoj su odnosi normalni, a trgovina i saradnja glavni ciljevi ili će se raspasti u nekoliko čvrstih nacionalnih država okruženih prostranim područjima anarhije, liderima koji uspostavljaju kontrolu pomoću vojne sile i teroristima koji su zastrašujuće vješti u korištenju dronova.
Kolumnista je upozorio da se trenutna situacija čini kao da je posljednja faza sukoba u regiji jer je povezana s postizanjem mira između Izraelaca i Palestinaca prije nego što izraelska naselja na Zapadnoj obali „uguše“ svaku mogućnost za postizanje dvodržavnog rješenja. Također je povezana s okončanjem libanskog građanskog rata koji traje 50 godina, zatim davanjem šanse Siriji da se ponovo integrira nakon 14 godina sukoba i neutraliziranjem Irana prije nego što dobije nuklearnu bombu.
Netanyahuova noćna mora
Friedman se zatim osvrnuo na izazove koji novu administraciju čekaju na Bliskom istoku, izražavajući uvjerenje da Trump sada razumije – kroz svoj pritisak na Benjamina Netanyahua da prihvati primirje u Gazi i razmjenu zarobljenika – da su njegove političke i diplomatske ambicije u suštinskoj suprotnosti s ambicijama izraelskog premijera.
Obraćajući se Trampu, nastavio je: „Vaše ambicije i američki interesi su, u stvari, fitilj koji bi mogao srušiti Netanyahuovu vladu, a možda i okončati njegovu političku karijeru“, dodajući da je bivši predsednik Joe Biden bio „njegov san, a Vi ste njegova noćna mora“.
Friedman smatra da Netanyahuov politički opstanak i nastavak njegove vladajuće koalicije zavise od nastavka rata u Gazi nakon prekida vatre te od stepena njegove nevoljnosti da započne vremenski ograničene pregovore s Palestinskom upravom o rješenju koje se temelji na dvije države za dva naroda.
Naglasio je da je to razlog koji je natjerao Netanyahua da pokrene rat za iskorjenjivanje Islamskog pokreta otpora (Hamas) iz Pojasa Gaze kao odgovor na njegov napad 7. oktobra 2023. na južni Izrael.
Kolumnista je odgovornost za izbijanje ovog rata pripisao „jevrejskim fanaticima“ u izraelskoj vladi, posebno bivšem ministru nacionalne sigurnosti Itamaru Ben-Gviru i ministru finansija Bezalelu Smotrichu.
Iako tvrdi da je Hamas islamska „fašistička“ organizacija, Friedman priznaje da ga mogu eliminirati samo „umjereniji“ Palestinci. Međutim, on kaže da Netanyahu nikada nije želio niti pokušao pomoći u pronalaženju alternative za njeg u obliku „poboljšane“ Palestinske uprave na Zapadnoj obali.
Predložena rješenja
U svojoj poruci Trumpu, Friedman je iznio prijedlog za rješavanje izraelsko-palestinskog sukoba, zasnovan na podjeli Pojasa Gaze – slično onome što je učinjeno sa Zapadnom obalom prema Sporazumu iz Osla – na zone A i B i prelazni period u trajanju od 4 godine.
Prema ovom prijedlogu, 80 posto područja zone A bit će pod kontrolom palestinskih snaga, a 20 posto će ostati pod izraelskom vojnom kontrolom sve dok Izrael ne bude uvjeren u svoju sigurnost.
Po isteku prijelaznog perioda koji je predložio autor kolumne, obje strane se moraju dogovoriti o stalnom statusu paralelno s rješenjem za Zapadnu obalu, „do kada se nadamo da će Palestinska uprava pravedno vladati kao što je to bio slučaj s bivšim premijerom Salamom Fayyadom“, rekao je kolumnista.
Friedman je savjetovao predsjednika Trumpa da naloži američkim diplomatama da izrade dogovorenu granicu između Libana i Izraela koju bi priznali Ujedinjeni narodi, ističući potrebu da Washington i Tel Aviv „izbiju tlo ispod nogu“ Hezbollahu, koji opravdava svoje naoružavanje namjerom povratka teritorije koju je Izrael okupirao na jugu Libana.
Kada je riječ o Iranu, Friedman savjetuje američkom predsjedniku da eliminira iranski nuklearni program i njegovu strategiju u regiji, koju je opisao kao zlonamjernu, izražavajući nadu da će Trump to uspjeti postići mirnim pregovorima. „U suprotnom, to se mora riješiti konkretnim djelovanjem“, rekao je Friedman, aludirajući na upotrebu sile protiv Teherana kao alternativu ukoliko mirni pregovori ne urode plodom, prenosi NewYorkTimes.