Ova tehnologija mogla bi promijeniti podmorničko ratovanje, dajući podmornicama mogućnost otkrivanja i gađanja zrakoplova iz dubokog mora…
Znanstvenici s Instituta za akustiku Kineske akademije znanosti, pod vodstvom Zhang Boa i Peng Zhaohuija, razvili su sustav akustičnih senzora koji može otkriti i pratiti zrakoplove na velikim visinama, i to iz morskih dubina. Znanstvenici su postavili mrežu akustičnih senzora na morsko dno, na dubini od 1000 metara. Sustav je uspješno otkrio zrakoplov koji je letio na visini od 5000 metara.
Dubinski radari
Ovo dubinsko “radarsko” rješenje donosi drugačije praćenje zvučnih valova pod morem. Kineski sustav omogućuje dosad najveću preciznost u podvodnom osluškivanju jer su znanstvenici otkrili fascinantan fenomen: zvučni valovi koje stvaraju zrakoplovi ne nestaju kad udare u morsko dno. Umjesto toga, odbijaju se prema površini mora i natrag prema dnu, stvarajući složeni uzorak koji se može pratiti na velikim udaljenostima. Na temelju tog saznanja, istraživački tim je razvio izuzetno osjetljiv sustav koji može otkriti i analizirati čak i najslabije zvučne signale u podvodnoj detekciji.
Testiranje već dulje traje
Kina je već 2022. godine provodila testove ove tehnologije. Kada bi se zrakoplov približio podvodnom radaru na udaljenost manju od 17 kilometara, sustav bi u nekoliko sekundi odredio položaj letjelice s odstupanjem manjim od jednog kilometra. Međutim, testiranja su otkrila i određena ograničenja: domet otkrivanja manji je od 20 kilometara, a postoji i “slijepa točka” kada zrakoplovi lete izravno iznad senzora.
Utjecaj na pomorsko ratovanje
Ova tehnologija mogla bi značajno utjecati na protupodmorničko ratovanje. Ako podmornice mogu primati upozorenja od podvodnih radara i dobivati približne koordinate zrakoplova iznad površine, mogle bi ispaljivati projektile iz podvodnog položaja kako bi neutralizirale prijetnje iz zraka. Time bi se podmornice od ranjive mete mogle pretvoriti u ozbiljnog predatora u pomorskim sukobima, prenosi bug.