Napad prijeti da naruši krhko primirje između Hezbollaha i Izraela, koje je na snazi od 27. novembra prošle godine.Prije bombardovanja, izraelska vojska izdala je naređenje za evakuaciju i upozorila da će napasti zgradu u Dahiyehu. Portparol vojske objavio je kartu na platformi X, na kojoj je zgrada označena crvenom bojom, te upozorio stanovnike da se udalje više od 300 metara – metoda slična onoj koju je izraelska vojska koristila tokom rata s Hezbollahom.
“Nalazite se u blizini objekata koji pripadaju Hezbollahovoj organizaciji“, upozorio je portparol, ukazujući na zgradu u blizini dvije škole u Dahiyehu. Nakon upozorenja uslijedila su dva napada dronovima prije glavnog napada.
Kasnije je izraelska vojska saopćila da je cilj napada bio kamion i skladište Hezbollaha za dronove.
Upozorenje je izazvalo paniku među stanovnicima Dahiyeha, koji su počeli bježati, dok su neki ispaljivali hice u zrak kako bi upozorili one koji nisu vidjeli obavijest na društvenim mrežama. Snimci pokazuju ljude kako traže zaklon na trotoarima u centru Bejruta.
- PeopleREUTERS/Mohamed Azaki gather at the site of an Israeli strike, in Beirut southern suburbs, Lebanon, March 28, 2025. REUTERS/Mohamed Azakir
Ranije tog jutra, Izrael je objavio da je presreo dvije rakete ispaljene iz Libana, što je drugi takav incident u protekloj sedmici. Nijedna grupa nije preuzela odgovornost za raketni napad, a Hezbollah nije izdao nikakvo saopćenje.
Izrael je izveo nekoliko zračnih napada na jug Libana prije nego što je izdao upozorenje o evakuaciji u Bejrutu. Libanske vlasti najavile su zatvaranje škola na jugu zbog straha od novih napada.
Izraelski ministar odbrane, Israel Katz, izjavio je: “Ako mir ne bude vladao u gradovima Galileje, neće ga biti ni u Bejrutu… Nećemo dopustiti povratak na situaciju prije 7. oktobra“.
Još nije jasno kako će Hezbollah odgovoriti na napad u Dahiyehu, gdje uživa veliku podršku stanovništva. Hezbollah tvrdi da mu je misija zaštita Libana od izraelske vojske, pa bi napad blizu glavnog grada mogao predstavljati izazov njegovom legitimitetu.
Od početka primirja u novembru, nisu obnovljena velika neprijateljstva, iako je Izrael izveo stotine napada u Libanu. Hezbollah je preuzeo odgovornost za jedan napad na Izrael nekoliko dana nakon potpisivanja primirja,pise N1
Primirje je okončalo više od 13 mjeseci sukoba između Hezbollaha i Izraela, tokom kojih je poginulo više od 3.900 ljudi, a oko milion ljudi je raseljeno u Libanu. Libanski premijer, Nawaf Salam, naglasio je svoju posvećenost primirju i ponovio da odluka o objavi rata Libana pripada državi, a ne Hezbollahu.
Nova libanska vlada, izabrana nakon potpisivanja primirja, postavila je kao prioritet razoružavanje nedržavnih milicija.
