Svijet

Šta se sve desilo u svijetu u posljednja 24 sata: Putin “pokazao zube”, Kina se “igra sa vratom”, a tu je i zemljotres

Ko zna šta nas sve čeka!

Telegraf.rs sumira najvažnije događaje koji su obeležili prethodni dan i za koje svi moraju da znaju. Ovo su vijesti koji su obilježile poslednja 24 sata.

Drama u Tajvanskom moreuzu

Kineska vojska je izvela vežbu gađanja bojevim oružjem u Istočnom kineskom moru kao deo eskalacije iznenadnih vojnih vježbi u blizini Tajvana, saopštila je u sredu Istočna komanda Narodne oslobodilačke armije. Sjedinjene Države, najveći međunarodni saveznik Tajvana, osudile su, kako su nazvali, “neodgovorne kineske prijetnje i vojni pritisak u blizini Tajvana”.

Podsjetimo, kineska vojska saopštila je u utorak da je oko Tajvana pokrenula zajedničke vježbe u kojima učestvuju kopnene, pomorske, vazdušne i raketne snage kao “strogo upozorenje”, samo nekoliko dana nakon što je američki ministar odbrane Pit Hegset izjavio da će se suprotstaviti “kineskoj agresiji” tokom svoje prve posjete Aziji.

Rusija odbila Trampov predlog za mir u Ukrajini

Rusija je saopštila da ne može da prihvati trenutni prijedlog koji je izneo Donald Tramp, za mirovni sporazum o Ukrajini i iznijela je novi set zahtjeva.

Iz Kremlja tvrde da su ozbiljno razmotrili američke prijedloge za okončanje rata u Ukrajini, ali “ne mogu da ih prihvate”, bar ne u ovom obliku.

Poznato kako će SAD reagovati ako Putin napadne Evropu

U dokumentima Pentagona koji su procureli u javnost navodno se otkriva kako će Sjedinjene Države reagovati u slučaju da ruske snage izvrše napad u Evropi.

U Mjanmaru kopaju masovne grobnice

Nakon razornog potresa jačine 7,7 stepeni, koji je u petak pogodio Mjanmar, u ovoj državi kopaju se masovne grobnice, kako bi se sahranile žrtve potresa.

Izrael ubio operativca Hezbolaha i iranske “Quds Force” u Bejrutu

Izraelska vojska (IDF), unutrašnja i međunarodna obaveštajna služba Šin Bet i Mosad, saopštili su da je meta napada u Bejrutu bio član Hezbolaha i iranske IRGC “Quds Force”, Hasan Bdair.

“Bdair, koji je bio član Hezbolahove jedinice ‘3900’ i ‘Quds Force’, ubijen je u napadu borbenih aviona”, saopštio je IDF.

Nemačka trajno rasporedila 5.000 vojnika u Litvaniji

Njemačka je u utorak trajno rasporedila oklopnu brigadu od 5.000 vojnika u Litvaniji, što je prvo njemačko zvanično raspoređivanje vojnih snaga u inostranstvu od Drugog svjetskog rata.

Novostvorena 45. oklopna brigada, kojom komanduje general Kristof Huber, zvanično je aktivirana tokom ceremonije ispred Vilnjusa, a osnovan je i privremeni štab.

Eksplodirao gliser pun turista kod obala Tajlanda

Gliser, koji je prevozio 36 turista i članova posade, eksplodirao je u utorak uz obalu Tajlanda. Najmanje šest osoba je povrijeđeno – među njima je i kapetan. Nesreća se dogodila u blizini ostrva Maiton, uz obalu ostrva Puketa.

Na fakultetu u Umrbiji pronađena zapaljiva naprava

Italijanski karabinjeri zaplenili su zapaljivu napravu u prostorijama Fakulteta istražnih i bezbjednosnih nauka Univerziteta u Peruđi u obližnjem mjestu Narni. Neimenovana anarhistička grupa je saopštila da je ta naprava njeno vlasništvo, zbog čega policija istražuje mogućnost da se radi o aktu terorizma.

Grčka ostrva razorena u stravičnom nevremenu

Stravično nevrijeme koje je u ponedjeljak pogodilo Grčku gotovo u trenu je uništilo omiljena ljetovališta Srba u ovoj zemlji. Neka od najljepših grčkih ostrva našlo se na udaru veoma jake oluje, a najteže su pogođeni Mikonos i Paros, na kojima vlada haos nakon nevremena i biće potrebno dosta vremena da se šteta sanira.

Sastali se Lavrov i Vang Ji

Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio je u utorak da su Moskva i Peking odlučni da ojačaju “rusko-kinesku vezu”.

“Rusiju i Kinu ujedinjuje ne samo istorijsko i vojno bratstvo, duga zajednička granica, već i vijekovna tradicija dobrosusedstva, široka zajednica nacionalnih interesa”, rekao je Lavrov na sastanku sa kineskim kolegom Vang Jijem i dodao da će predsjednici te dvije zemlje, Vladimir Putin i Si Đinping uložiti sve napore da učvrste vezu Kine i Rusije.

Eruptirala vulkanska magma u blizini Rejkjavika

Meteorološka agencija Islanda u utorak je saopštila da je u blizini Rejkjavika pod zemljom počela erupcija vulkanske magme.

Dodik razgovarao sa Putinom u Moskvi

Predsjednik Rusije Vladimir Putin primio je juče u Kremlju predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, saopštio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je, nakon razgovora sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom u Moskvi, da je Rusija veoma važna zemlja za Republiku Srpsku u okviru Savjeta bezbjednosti i da je uvek bila objektivna.

Dodik je u objavi na društvenoj mreži X naglasio da je Putin u razgovoru podsjetio da je Rusija garant Dejtonskog sporazuma.

Ruski dron nadletao Italiju

Kabinet javnog tužioca u Milanu otvorio je krivični postupak protiv nepoznatih osoba koje sumnjiči za političku i vojnu špijunažu, pojačanu “mogućim terorističkim delovanjem”, nakon što je dron ruske proizvodnje šest puta u pet dana nadletao Zajednički istraživački centar Evropske komisije (JRC) u gradu Ispra na jezeru Mađore.

Prema pisanju Sky Newsa, radi se o zoni zabrane leta, a bespilotnu letjelicu je presreo sistem za detekciju radiofrekvencija. Direktnih očevidaca nije bilo. Izvori iz istrage otkrili su da su zabilježene frekvencije povezane s uređajem ruske proizvodnje, ali da se ne radi o dronovima koji su dizajnirani za daleke prelete. To znači da je dronovima bilo upravljano s male udaljenosti od mesta preleta, maksimalno nekoliko desetina kilometara.

Tužioci će tražiti smrtnu kaznu za “ubicu s osmijehom”

Američki tužioci će tražiti smrtnu kaznu za Luiđija Manđionea, optuženog za ubistvo generalnog direktora UnitedHealthcare-a Brajana Tompsona.

Američka državna tužiteljka Pam Bondi rekla je u izjavi u utorak da je naložila saveznim tužiocima da ga terete za “hladnokrvno ubistvo s predumišljajem”.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
✖
Na vrh