Kako piše britanski The Telegraph , čekao je oko osam sati prije odlaska.
Američki mediji izvijestili su prošlog mjeseca da su dužnosnici obrane odobrili premještanje sustava na Bliski istok . Ako se potvrdi, to bi bio drugi sustav Thaad koji je Amerika poslala u Izrael, a prvi je postavljen prošle godine.
Dolazi usred navale američke vojne imovine na Bliski istok usred neprijateljske retorike o Teheranu iz Bijele kuće. Jedna udarna skupina nosača već djeluje u regiji, dok je druga na putu iz Azije.
Određeni broj bombardera B-2 Spirit, koji mogu biti naoružani nuklearnim oružjem , također je poslan u bazu Diego Garcia u Indijskom oceanu, koja je u dometu Irana.
Sprječavanje Irana da dođe do nuklearnog oružja izraelski je strateški prioritet broj jedan , kao i ključni vanjskopolitički cilj Trumpove administracije.
zaprijetio je Trump
Prošlog je tjedna Donald Trump zaprijetio da će bombardirati Iran i nametnuti sekundarne carine ako Teheran ne postigne dogovor s Washingtonom o svom nuklearnom programu.
Iran je u nedjelju rekao da će pregovori biti “besmisleni” ako im Trump nastavi prijetiti.
Vjeruje se da je teokracija, koja tvrdi da je njezin nuklearni program za nevojnu upotrebu, povećala obogaćivanje urana na 60 posto čistoće, jedina zemlja na svijetu bez nuklearnog oružja koja je to učinila.
Iza kulisa u Izraelu postoji zabrinutost među sigurnosnim dužnosnicima oko dogovora koji izgleda značajan, ali u stvarnosti ne sprječava Iran da dobije bombu – takozvani singapurski scenarij, referenca na Trumpov prvi samit visokog profila s Kim Jong-unom, nakon kojeg je Sjeverna Koreja zadržala svoje nuklearno oružje.
