Nije jasno hoće li se dužnosnici bilo koje strane doista osobno sastati u Omanu, a američki predsjednik Donald Trump obećava “izravne” razgovore, dok Iranci inzistiraju na neizravnom procesu.
Jasno je da je iranska nuklearna prijetnja veća nego što je bila prije desetak godina, kada je administracija tadašnjeg američkog predsjednika potpisala sporazum o ograničenju iranske nuklearne proizvodnje u zamjenu za ukidanje sankcija – sporazum iz kojeg je Trump povukao SAD tijekom svog prvog mandata.
U to vrijeme procijenjeno je da će Iranu trebati najmanje godinu dana da proizvede dovoljno materijala za oružje za izradu bombe. Sada bi Teheran to mogao riješiti u roku od tjedan dana.
Potencijalno zajedničko tlo Teherana sada je daleko uže. Dok Trump želi da Iran potpuno zatvori program, Teheran kaže da je to crvena linija koju neće prijeći.
Loše vijesti, Bibi.
S druge strane, razgovori bi mogli biti potencijalno loša vijest za izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, koji situaciju vidi kao zlatnu priliku da vojnim udarima uništi iranski nuklearni program.
“Mnogi izraelski dužnosnici kažu da je ovo pravo vrijeme jer imamo prozor u kojem je Iran puno ranjiviji. Nebo nad Sirijom nam je otvoreno, nešto što bi se moglo promijeniti za samo nekoliko tjedana s obzirom na akcije Turske. Također ne bi bilo veće odmazde Hezbollaha”, rekla je Giora Eiland, bivša čelnica izraelskog Vijeća za nacionalnu sigurnost.
Zabrinutost izraelskih dužnosnika je da dok Izrael gubi vrijeme za značajan napad tijekom pregovora, Iran ne gubi ništa.
Trumpov blef “prozvan”
Trump nije postavio nikakve preduvjete za sastanak s Iranom, vjerojatno zato što je u lošoj poziciji da to učini , smatraju Izraelci. Iran je učinkovito “razbio” njegov blef ignorirajući njegove prijetnje da će biti bombardiran ako ne prekine program.
Jedan od primjera koji Izraelci navode jest da je prošlo gotovo mjesec dana otkako je američki predsjednik upozorio da će se Iran suočiti s “strašnim posljedicama” ako Huti nastave s napadima. Međutim, Huti su nastavili ispaljivati projektile, bez posljedica za Teheran.
“Iran poznaje Trumpa i znaju da postoji značajan jaz između njegovih riječi i njegove spremnosti da poduzme vojnu akciju, pa su odbili podvrgnuti pritisku”, rekao je Eiland.
Ayatollah Khamenei, iranski vrhovni vođa, rekao je manje-više istu stvar ranije ovog tjedna.
“SAD prijeti napadima, ali nismo posve sigurni da će se takve akcije dogoditi”, rekao je.
Međutim, stručnjaci vjeruju da su male šanse da Iran doista učini nešto po pitanju svog nuklearnog programa.
Darya Dolzikova iz Royal United Services Institutea upozorila je kako se smatra da se Iran nije odlučio na nuklearno oružje te da je to vrlo upitno.
” Odluku da se zapravo krene prema razvoju nuklearnog oružja vrlo vjerojatno bi otkrile američke ili izraelske obavještajne službe, u kojoj bi točki Iran bio izložen vrlo visokom riziku od vojnih napada na svom teritoriju . Iranska nuklearna sposobnost s jednom nuklearnom bojevom glavom ne bi bila održiva”, rekla je, prenosi b92.
