Operacija implantacije obavljena je na pacijentu po imenu Li, četrdesetogodišnjaku koji se više od 20 godina bori sa alkoholom, u bolnici u gradu Fuiang, prenijeli su kineski mediji.
Pošto je Li pod dejstvom alkohola bio agresivan, porodica je trpjela značajne nevolje.
Posljednjih godina, Lijeva zavisnost od alkohola je privremeno olakšana intervencijom multidisciplinarnog tima. Međutim, i poslije devet hospitalizacija nije uspio da se oslobodi alkohola.
Nakon što je bolnica uvela novu terapiju “čipa otrežnjenja”, Li je u konsultaciji sa porodicom odlučio da isproba tretman.
“Čip za otrežnjenje” nije elektronski uređaj, već naltrekson hidrohlorid sa produženim oslobađanjem, lijek koji se izdaje na recept koji se koristi za liječenje alkoholizma.
Ugrađuje se u tijelo alkoholičara kroz minimalno invazivnu operaciju kako bi mu pomogao da suzbije psihološku žudnju za alkoholom, smanjujući rizik od recidiva.
Operacija je obavljena pod lokalnom anestezijom nakon pažljive i temeljne procene 8. aprila ujutro, navodi se u izvještaju.
Kroz mali rez dužine jedan centimetar u sloju potkožnog masnog tkiva lijevog donjeg abdomena, ljekari u bolnici su implantirali 10 tableta naltrekson hidrohlorida, svaka otprilike veličine zrna soje.
Lijek počinje da djeluje u roku od četiri sata nakon implantacije i postepeno se oslobađa u tijelu duže od šest mjeseci, i tako se spriječava da pacijent smanjuje ili propušta uzimanje lijeka.
Većini pacijenata je dovoljna samo jedna implantacija, navodi se u izvještaju.
Pokazalo se da je tretman “čipom otrežnjenja” značajno smanjio želju pacijenata za alkoholom, pomažući im da prevaziđu zavisnost, kako na psihičkom nivou, tako i u ponašanju.
Brojni gradovi u Kini objavili su da su posljednjih dana uspješno obavili više intervencija implantacije “čipa otrežnjenja”.
Nova terapija se navodno praktikuje u više bolnica širom zemlje od početka ove godine.
U februaru je tridesetpetogodišnjak bio prvi pacijent koji je podvrgnut ovom tretmanu. On je rekao medijima da nije mogao da odoli iskušenju čim bi vidio alkohol, prenosi RTS.
Međutim, nakon operacije čak i zbog mirisa alkohola osjećao se neprijatno, i rekao je da više ne osjeća potrebu za alkoholom,pišu Nezavisne
Ova terapija je razvijena u Univerzitetskom kliničkom centru u provinciji Hunan.
Od aprila 2023. i septembra 2024, klinika je sprovela drugu fazu kliničkog ispitivanja implantacije naltrekson hidrohlorida.
Zbirni izvještaj objavljen u novembru 2024. godine pokazao je da je lijek bezbjedan, bez značajnih razlika u neželjenim reakcijama u poređenju sa placebom, osim onih na mjestu implantacije.
Pored toga, kod pacijenata je značajno smanjio potrebu da piju alkohol.
