Svijet

Hoće li Trump uvesti SAD u bliskoistočni sukob: Irancima poručio da bi “bilo dobro za njih” da razgovaraju

Američki predsjednik Donald Trump se okrenuo još jednom visokom izazovu, uz neispunjena obećanja da će brzo donijeti mir u Gazi i Ukrajini.

Ovaj izazov bi mogao biti jednako težak – obuzdati eskalirajući nuklearni program Irana.

Njegova administracija planira drugu rundu pregovora sa Iranom u subotu u Rimu za koju je malo ko mislio da je moguća nakon godina neprijateljstva još od prvog mandata republikanskog predsjednika, kada je odustao od nuklearnog sporazuma iz 2015. godine i uveo kampanju “maksimalnog pritiska” sankcija.

Iako niko ne isključuje potencijal za napredak nakon sastanka u Omanu prošlog vikenda, pregovarači umanjuju bilo kakva očekivanja o brzom iskoraku u višedecenijskom sporu.

Rasprava o elementima potencijalnog okvirnog nuklearnog sporazuma je u ranoj fazi među Trumpovim pomoćnicima, rekao je izvor informiran o sastanku Bijele kuće s Trumpom u utorak. Dvije strane bi mogle postići privremeni dogovor prije detaljnijeg sporazuma, navodi Reuters.

Dodatak regionalnim tenzijama oko diplomatskih napora je Trumpova ponovljena prijetnja bombardiranjem iranskih nuklearnih lokacija ako se ne postigne dogovor.

To bi značilo da bi Trump, koji je u svom inauguracijskom govoru 20. januara obećao da će biti “mirotvorac”, mogao utjerati SAD u novi sukob na Bliskom istoku.

Trump je u četvrtak rekao da ne žuri da udari na Iran, ističući da su pregovori njegova prva opcija.

“Ako postoji druga opcija, mislim da bi to bilo jako loše za Iran”, rekao je Trump tokom sastanka u Bijeloj kući s italijanskim premijerom Giorgiom Meloni.

Naveo je da misli da Iran želi razgovarati te kako bi to “bilo dobro za njih”.

Na čelu američkog pregovaračkog tima je Steve Witkoff, Trumpov prijatelj i investitor u nekretnine bez prethodnog diplomatskog iskustva, kojeg su neki analitičari prozvali “izaslanikom administracije za sve”. On je dobio zadatak da postigne dogovor s Iranom uz okončanje ratova u Gazi i Ukrajini.

Za stolom će biti iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araqchi, pregovarač za kojeg se neke zapadne diplomate brinu da će iskoristiti Witkoffov nedostatak stručnosti.

“Morati balansirati Gazu i Ukrajinu i Iran bi bio izazov za svakoga”, rekao je Jonathan Panikoff, bivši zamjenik američkog nacionalnog obavještajnog službenika za Bliski istok o Witkoffovom zadatku.

Witkoff ima jednu karakterističnu pregovaračku prednost: njegovu direktnu liniju s Trumpom, koja bi trebala signalizirati Irancima da dobiju stavove Trumpa od nekoga kome vjeruje.

Ostaje da se vidi da li će to pomoći nastojanjima administracije da postigne dogovor, prenosi Klix.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
✖
Na vrh