Američki trgovinski zvaničnici finalizirali su visoke carinske stope na većinu solarnih ćelija koje se uvoze iz jugoistočne Azije, označivši ključni korak u okončanju jednogodišnjeg trgovinskog spora pokrenutog zbog sumnje da kineske kompanije preplavljuju tržište SAD-a ‘nepošteno’ jeftinim proizvodima.
Tužbu su prošle godine podnijele kompanije Hanwha Qcells iz Južne Koreje, američki First Solar iz Arizone te nekoliko manjih proizvođača, želeći zaštititi investicije u domaću solarnu industriju vrijedne više milijadri.
Proizvodi nekonkurentni
Grupa podnosilaca tužbe, Američki savez za fer trgovinu u solarnoj industriji (American Alliance for Solar Manufacturing Trade Committee), optužila je velike kineske proizvođače solarnih panela – koji svoje fabrike imaju u Maleziji, Kambodži, Tajlandu i Vijetnamu – da izvoze panele ispod cijene koštanja i koriste nelojalne državne subvencije, čime američki proizvodi postaju nekonkurentni.
Carinske stope objavljene u ponedjeljak znatno su više od preliminarnih koje su najavljene krajem prošle godine. Konačna odluka o njihovom stupanju na snagu ovisit će o glasanju američke Međunarodne trgovinske komisije (ITC), koje je zakazano za juni. Komisija će odlučiti da li je američka industrija zaista pretrpjela štetu zbog uvoza subvencionisanih i dampiranih proizvoda.
Čak 3.500 posto za Kambodžu
Najniže kombinovane carine (damping + subvencije) utvrđene su za proizvode kompanije Jinko Solar iz Malezije – 41,56 posto, dok će Trina Solar iz Tajlanda biti pogođena carinama od čak 375,19 posto.
Proizvođači iz Kambodže koji nisu sarađivali s američkim istražiteljima suočavaju se s rekordnim carinama od preko 3.500 posto.
– Ovo su izuzetno snažni rezultati – izjavio je advokat Tim Brajtbil (Brightbill), predstavnik američke grupe tužitelja. “Sigurni smo da će ove mjere riješiti dugogodišnje nepoštene prakse kineskih kompanija koje su narušavale američku solarnu industriju”.
Drastične promjene u svjetskoj trgovini
U prošloj godini četiri azijske zemlje obuhvaćene ovim slučajem izvezle su solarne proizvode u vrijednosti većoj od 10 milijardi dolara, čineći glavni dio američkih zaliha. Međutim, najava mogućih tarifa već je izazvala drastične promjene u svjetskoj trgovini – uvoz iz spomenutih zemalja ove godine je znatno smanjen, dok se povećava uvoz iz država poput Laosa i Indonezije.
Kritičari mjera, uključujući i vodeće američko udruženje za solarnu energiju SEIA, upozoravaju da bi carine mogle povećati cijene za američke proizvođače jer se veliki broj uvezenih panela koristi u domaćoj montaži panela. Ove tvornice bilježe rast zahvaljujući subvencijama uvedenim 2022. godine za domaću proizvodnju obnovljive energije, navodi CNN.
