Kako piše britanski Telegraph, vlasnici najvećih trgovačkih lanaca u SAD-u boravili su prethodne sedmice u Bijeloj kući gdje su Trumpa upozorili da carine mogu dovesti do praznih polica u supermarketima.
Tri kompanije koje su prisustvovale sastanku – Walmart, Target i Home Depot – spadaju među one koje su najviše izložene carinskim politikama, uključujući carine do 145 posto na kinesku robu i više lučke takse za brodove koji dolaze iz Kine.
Walmart nabavlja otprilike 60 posto svojih uvoznih proizvoda iz Kine, uključujući odjeću, elektroniku i igračke, prema istraživanju Reutersa, dok je oko 50 posto dobavljača Targeta takođe sa sjedištem u Kini, prenosi klix.
Mnogi trgovci i proizvođači imaju “rezervu” zaliha smještenih u skladištima i drugim prostorima, što im je u početku omogućilo da izdrže poremećaje u snabdijevanju.
Ali te zalihe mogu potrajati samo ograničeno vrijeme, obično svega nekoliko sedmica. Nakon toga, trgovci će se suočiti s izborom: platiti carine i ili preuzeti dodatne troškove ili ih prebaciti na potrošače; ili prestati s nabavkom robe iz Kine i prihvatiti nestašice na policama.
Postoje naznake da mnoge američke kompanije već reagiraju tako što privremeno otkazuju narudžbe.
Potrebno je oko dvije do tri sedmice da brodovi sa istočne obale Kine stignu na zapadnu obalu Amerike.
Prema podacima koje je objavila luka Los Angeles, koja obrađuje velike količine robe poslane iz kineskih luka uključujući Šangaj, kontejnerski promet ove sedmice bio je 56 posto veći nego u istom periodu prošle godine, što vjerovatno odražava nalet narudžbi napravljenih neposredno prije nego što je Trump najavio carine 2. aprila.
Ali se za narednu sedmicu očekuje pad prometa od 11 posto, a sedmicu nakon toga čak 33 posto.
Pad predviđenih dolazaka u Los Angeles dolazi nakon izvještaja dobavljača podataka Vizion o “padu” u rezervacijama kontejnera u aprilu. Kada je riječ o pošiljkama iz Kine u SAD, rezervacije su pale za 64 posto u prvoj sedmici mjeseca u odnosu na prethodnu sedmicu.
Trump je ranije branio svoju strategiju carina kao nužnu za povratak američke proizvodnje. Ali svega nekoliko sati nakon zatvorenog sastanka s čelnicima maloprodaje početkom ove sedmice, činilo se da je dramatično promijenio stav.
“Bićemo jako ljubazni. Oni će biti jako ljubazni, pa ćemo vidjeti šta će se dogoditi,” rekao je novinarima u utorak, u izjavama koje su viđene kao “maslinova grančica” upućena Kini.
Šta god da Trump sada želi postići, mora to učiniti brzo. U suprotnom, kupci bi mogli osjetiti posljedice ovog trgovinskog rata na policama u roku od nekoliko sedmica.
