Svijet

Novi krug indirektnih pregovora SAD-a i Irana o nuklearnom programu

Vodeći pregovarači Irana i Sjedinjenih Američkih Država započeli su u subotu novi krug indirektnih razgovora u Muscatu, s ciljem postizanja sporazuma kojim bi se ograničio iranski nuklearni program. Pregovori se odvijaju uz posredovanje omanskih diplomata, sedmicu nakon što su obje strane ocijenile prethodnu rundu u Rimu kao konstruktivnu.

Iraqi Foreign Minister Fuad Hussein speaks during a news conference as Syrian foreign minister Bassam Sabbagh and Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi stand, in Baghdad, Iraq December 6, 2024. REUTERS/Mustafa Khasaf

Predsjednik SAD-a Donald Trump izrazio je uvjerenje da će biti postignut novi dogovor koji će blokirati iranski put ka nuklearnoj bombi. “Mislim da ćemo postići sporazum s Iranom”, rekao je Trump u intervjuu za magazin Time, ali je ponovio da opcija vojnog odgovora ostaje ukoliko diplomatija ne uspije.

Sjedinjene Države su početkom februara obnovile kampanju “maksimalnog pritiska” na Teheran. Trump je 2018. godine, tokom svog prvog mandata, povukao SAD iz nuklearnog sporazuma iz 2015. i ponovo uveo teške sankcije Iranu. Od 2019. Iran je prekršio ograničenja iz tog sporazuma, uključujući značajno ubrzavanje obogaćivanja urana do 60% čistoće, što je blizu nivoa potrebnog za izradu nuklearnog oružja.

Američki državni sekretar Marco Rubio izjavio je da Iran mora potpuno zaustaviti obogaćivanje urana i uvoziti potrebne količine za svoju jedinu funkcionalnu nuklearnu elektranu u Bushehru. Međutim, iranski zvaničnici naglašavaju da je prekid programa obogaćivanja urana među “crvenim linijama” koje Teheran neće preći.

Teheran pokazuje spremnost da prihvati određena ograničenja svog nuklearnog programa u zamjenu za ukidanje sankcija, ali isključuje mogućnost predaje svojih postojećih zaliha obogaćenog urana.

Osim nuklearnih pitanja, europske države sugerisale su američkim pregovaračima da bi sveobuhvatni sporazum trebao uključivati i ograničenja koja bi spriječila Iran da razvije sposobnost postavljanja nuklearne bojeve glave na balističke rakete. Teheran, međutim, smatra da njihov raketni program nije nešto o čemu se može pregovarati i tvrdi da odbrambene sposobnosti zemlje ne predstavljaju prijetnju za zemlje u regiji,piše N1

Napetosti su dodatno pojačane nakon što je Iran prošle godine ispalio desetine balističkih raketa na Izrael, odgovorivši na ubistvo svojih vojnih komandanata i saveznika u regiji, što je eskaliralo tokom sukoba u Gazi, navori Reuters.

Očekuje se da će se pregovori u Muscatu nastaviti na ekspertnom nivou, kako bi se izradila osnova za eventualni sporazum prije indirektnog susreta vodećih pregovarača.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
✖
Na vrh