Nakon burnog dana ispunjenog zvukovima sirena za zračnu uzbunu, fijucima ruskih raketa te sirenama vozila hitne pomoći, vatrogasaca, policije, civilne zaštite i drugih, stanovnici ukrajinske prijestolnice Kijeva utonuli su u tišinu i žalost kakvu ne pamte od početka rata.
Oplakivali su 12 ubijenih i 87 ranjenih stanovnika stambene zgrade koja je u četvrtak pogođena u kijevskom naselju Svjatošinski i potpuno uništena.
Ukrajinci su kasnije otkrili da je u napadu na zgradu korištena sjevernokorejska balistička raketa tipa KN-23, koju je Rusija unaprijedila i doradila kako bi postala izrazito precizna. Protivzračna odbrana nije uspjela presresti raketu.
Nakon što je raketa uspješno pogodila cilj, među Ukrajincima, a posebno među stanovnicima Kijeva, pojavila su se pitanja o stvarnoj snazi i učinkovitosti njihove protivzračne odbrane, prvenstveno američkog sistema Patriot, nakon nekoliko godina „relativne sigurnosti“ koju su ti sistemi pružali.
Taktika koncentracije udara
Glavni grad Kijev pretrpio je više napada raketama i dronovima zadnjih sedmica, iako su ti napadi bili brojčano manji u poređenju s napadima iz 2023. i 2024. godine.
Prvi odgovor na ova pitanja iznijela je ukrajinska vojna avijacija, napominjući da su Rusi prije otprilike 40 dana počeli primjenjivati novu taktiku. Ova taktika podrazumijeva fokusiranje na napade na ciljeve u određenoj oblasti ili gradu više nego na druge u toku jednog dana, pri čemu se napadi izvode istovremeno iz više pravaca. Zatim se sljedećeg dana preusmjeravaju na ciljeve u drugoj oblasti ili gradu.
Na taj način dolazi do koncentracije udara na određeno područje, što znatno otežava zračnoj odbrani uništavanje svih projektila i dronova. Time Rusija povećava svoju uspješnost – sa približno 30 posto početkom 2024. na više od 60 posto u posljednje vrijeme.
Zbog visoke cijene američkog sistema Patriot i njemačkog sistema IRIS-T te drugih sličnih sistema, Ukrajina je izbjegavala upotrebu ovih naprednih sistema za obaranje jeftinih dronova s ograničenim efektom. Umjesto toga, koristila je ove napredne sistema isključivo za presretanje balističkih, krstarećih i hipersoničnih projektila.
Međutim, ovi sistemi su u posljednje vrijeme često zakazivali u presretanju tih projektila, poput onoga što se dogodilo u Kijevu, jer su Rusi razvili načine kako da „prevare Patriot“, prema riječima stručnjaka Valerija Romanenka, istraživača na Nacionalnom univerzitetu avijacije (NAU).
Nedostaci Patriota
Romanenko je za Al Jazeeru izjavio da je sistem protivzračne odbrane Patriot jedini koji može uništiti balističke rakete, ali da su Rusi unaprijedili svoje rakete na sljedeći način:
Poboljšali su njihovu manevarsku sposobnost i sposobnost navigacije krivudavim i složenijim putanjama, što otežava njihovo presretanje, pogotovo jer sistem Patriot određuje tačku presretanja zračne mete prije lansiranja svojih raketa. Balističke rakete Iskander oslanjaju se na upotrebu „mamca“. Riječ je tijelima integriranim u raketu, ukupno šest dodatnih komponenti, koje se odvajaju u određenom trenutku, čime zbunjuju sistem protivzračne odbrane, a često ga uspješno i obmanjuju.
Stručnjak se također osvrnuo na „nedostatke“ otkrivene u sistemu Patriot, koji su značajno ograničili njegovu sposobnost da se suprotstavi projektilima koji su unaprijeđeni i koriste nove ruske taktike.
„Rusi uzimaju u obzir činjenicu da radar sistema Patriot pokriva sektor od 90 stepeni prije promjene ugla, za razliku od tradicionalne metode rotacije od 360 stepeni“, pojašnjava za Al Jazeeru.
„Protivzračne rakete Patriot lansiraju se s udaljenosti od 25 do 35 kilometara od zračne mete koja se približava. Ako rakete dolaze iz različitih smjerova prema jednoj meti i nalaze se na maloj međusobnoj udaljenosti, Patriot jednostavno neće imati dovoljno vremena da se preorijentira i presretne sve prijetnje. Rusi su u potpunosti iskoristili taj nedostatak“, dodaje stručnjak.
Pored toga, Patriot nije u mogućnosti presresti balističke projektile koji putuju nekonvencionalnim, vijugavim i složenim putanjama, kako je ranije pojasnio stručnjak.
Dodatni zahtjevi
Uprkos svemu, Patriot ostaje najbolji sistem protivzračne odbrane koji Ukrajina koristi od kraja 2022. godine, jer je „krajnje efikasan“, kako je prije nekoliko sedmica rekao ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.
U petak je Zelenski ponovo zatražio od svojih zapadnih partnera da pošalju Ukrajini više sistema Patriot i drugih sistema protivzračne odbrane, a isti zahtjev je uputilo i Ministarstvo vanjskih poslova te zemlje.
Međutim, stvari ne idu onako kako bi Ukrajina željela, prije svega zbog oklijevanja američke administracije da Kijevu odobri bilo kakvu novu vojnu podršku ili da podrži bilo kakvu zapadnu inicijativu u tom pogledu.
S druge strane, vojni analitičar Ivan Stupak, stručnjak s Ukrajinskog instituta za budućnost i bivši savjetnik za pitanja vojne sigurnosti u ukrajinskom parlamentu, otkriva da su „dolaskom predsjednika Trumpa na vlast u Sjedinjenim Američkim Državama ozbiljno usporeni napori Ukrajine da nabavi sisteme Patriot koristeći sredstva iz zamrznute ruske imovine na Zapadu“.
U razgovoru za Al Jazeeru, Stupak je istaknuo je da je „cijena jednog sistema porasla s 1,5 milijardi dolara u prvim godinama rata na 1,8 milijardi dolara do februara 2025. To opterećuje ukrajinski budžet, koji se uveliko oslanja na podršku saveznika“.
San o alternativama
Izgleda da se Ukrajina nalazi u ćorsokaku, a jedini izlaz je velikodušnost njenih „saveznika“ ili domaći pokušaji razvijanja alternativnih sistema. Predsjednik Zelenski je nedavno ukazao na tu mogućnost, kada je 23. februara, tokom konferencije za novinare povodom treće godišnjice od početka rata (24. februara 2022. godine), izjavio da njegova zemlja radi na razvoju vlastitog sistema sličnog Patriotu.
Iako ostvarivanje ovog sna može biti težak i dugotrajan poduhvat, stručnjak Romanenko vjeruje da nije nemoguć. „Ukrajina je od početka rata znatno unaprijedila svoje ofanzivne raketne sisteme, te sada 96 posto svojih jurišnih dronova proizvodi sama, od nule“.
Stoga Romanenko zaključuje: „Ne isključujemo mogućnost da Ukrajina napravi kvalitativni skok u razvoju sistema protivzračne odbrane, što bi omogućilo Ukrajini da efikasnije i uz niže troškove presreće projektile ili dronove“, prenosi AJB.
