Svijet

Opasna suicidalna igrica opet prijeti djeci?

Protekle sedmice svjetski mediji upozoravali su na smrtonosnu igricu “Momo”, koja se navodno pojavljuje djeci usred crtića “Pepa Prase” i igrice “Fortnite”, koje gledaju na YouTubeu.

No image - Haber.ba

Zastrašujuća žena buljavih očiju, čudnog osmijeha i duge crne kose djecu preko videa ili servisa za dopisivanje kao što je WhatsApp nagovara na izazov koji kulminira time da djeca sebi sama moraju ili nauditi ili oduzeti život. Ukoliko to ne naprave, Momo prijeti da će baciti kletvu na njih i njihovu porodicu.

Postoje tvrdnje od protekle sedmice da se Momo pojavljuje usred crtića “Pepa Prase” i “Fortnite”, no ni jedna od njih nije dokazana.

Američka policija i brojne škole počeli su upozoravati roditelje da prate šta im djeca gledaju na internet kanalima te da im objasne da, ukoliko se i pojavi, ne moraju raditi što im kaže.

Stručnjaci upozoravaju da se radi o “fake newsu”, a YouTube tvrdi da nema nikakvih dokaza da se Momo pojavljuje usred crtića za djecu, piše “Guardian“.

“Suprotno tvrdnjama, nismo pronašli nijedan dokaz da se takav sadržaj pojavljuje u našim videima. Takav bi sadržaj odmah bio sklonjen s naše stranice i prijavljen policiji”, rekao je portparol YouTubea.

Međutim, Sofi Gibling, majka petogodišnjeg dječaka iz Velike Britanije, tvrdi drugačije. Naime, ona je za “Daily Mail” ispričala kako je njen sin preplašen i užasnut nakon što je vidio Momo, koja je iskočila dok je gledao crtani “Pepa Prase” te nakon toga neće da se odvoji od nje. Dodala je da je Momo prijetila dječaku da će ubiti njegovu porodicu.

Više od 24 časa ovaj preplašeni dječak je čuvao ovu tajnu od majke, plašeći se da se to ne obistini, do trenutka kada više nije mogao da izdrži.

Ova majka je rekla da je njen sin već par sedmica preplašen i da ne želi da se razdvoji od nje.

“Sjeo je kraj mene i rekao mi da je vidio Momo nekoliko puta nakon što je gledao crtani na YouTubeu. Zatim mi je rekao da je to tajna, te da su mu ti snimci rekli da je zločasti dječak i da mi ne smije ništa reći jer će da naudi njegovoj porodici”, ispričala je majka Sofi.

I nastavnici iz Velike Britanije upozoravaju roditelje na Momo.

Škole kažu da su djeca na meti jezivih slika i snimaka uznemirujućeg karaktera, koji su se sada našli i na YouTubeu.

“‘Momo izazov’ je povezan sa smrću dva mališana, a opšte je poznato da ohrabruje mlade ljude da se povrijede, pa čak i da sebi oduzmu život”, tvrde tamošnji nastavnici.

Tako su škole u Engleskoj protekle sedmice objavile upozorenja na svojim internet stranicama i društvenim mrežama, ističući da ih je kontaktiralo na stotine roditelja.

Iz jedne škole ističu da snimak prvo počinje epizodom crtanog filma “Pepa Prase”, a da onda slijedi izmijenjena verzija s nasiljem i uvredljivim rječnikom.

Takođe, Momo je podsticala djecu da urade ono što kaže ili će ih prokleti.

Postoji i jedan snimak koji nosi naziv “MoMo”, a koji prikazuje iskrivljenu bijelu masku, koja primorava djecu da rade opasne stvari, ali da ne kažu roditeljima.

Škole upozoravaju roditelje da paze na djecu dok koriste internet i društvene mreže. Kreg Vardl, direktor jedne škole iz Bristola, poslao je roditeljima upozoravajuće pismo.

“Na početku imate lagan i zabavan snimak, a onda se to brzo mijenja. Djeca se podstiču da čine nasilje ili da se samopovređuju kroz rizične zadatke. Ovo se brzo proširilo po svijetu. Izazovi predstavljaju ozbiljan problem i rizik za bezbjednost i dobrobit mladih ljudi u našoj školi i Velikoj Britaniji”, rekao je on.

SKULPTURA POSTALA VIRALNA

Momo je zapravo skulptura koja se prije nekoliko godina pojavila na jednom Instagram profilu.

Portal NME tvrdi da je Momo napravila umjetnica Midori Hajaši. Ona je u utorak to demantovala i rekla da Momo, u originalu nazvanom “Mother Bird”, nije napravila ona.

Ona pripisuje Momo umjetniku Keisukeu Aisou, autoru knjige “Grotesque Girls”.

No, ono što je zasigurno poznato jeste da Momo predstavlja jezivu ženu s tamnom kosom, koja ima đavolski osmijeh i izbečene oči. Za nju je javnost prvi put čula prije nekoliko mjeseci, kada se pojavila na WhatsAppu, gdje su djeci stizale slike i poruke koje ih tjeraju da naude sebi i drugima.


Facebook komentari

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Haber.ba. Molimo autore komentara da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Haber.ba zadržava pravo da obriše komentar bez prethodne najave i objašnjenja - Više o Uslovima korištenja...
Na vrh