Nalog za zabranu letova iznad dijelova Perzijskog zaljeva i Hormuškog tjesnaca FAA je izdala nekoliko sati nakon što je avionska kompanija United Airlines otkazala letove između vazdušne luke Newark u New Jerseyu i glavnog indijskog financijskog središta Mumbaija, koji lete kroz iranski zračni prostor, zbog sigurnosne procjene nakon što je Iran oborio američku bespilotnu letjelicu, piše “Hina”.
Sve više kompanija odustaje od leta preko Irana
British Airway objavio je u petak da će slijediti odluku FAA.
“Naš tim za sigurnost i zaštitu sarađuje s vlastima po cijelom svijetu i prati njihovu procjenu rizika svake rute kojom prometujemo”, rekao je potparol kompanije.
Jednako će postupiti i australska vazdušna kompanija Quantas. Izbjegavat će letove iznad Hormuškog tjesnaca i Omanskog zaljeva zbog obaranja američkog drona u toj regiji.
Doći će do male promjene u rutama letova na relaciji Australija – London, navodi u priopćenju zračna kompanija.
Najveća njemačka zračna kompanija Lufthansa također neće letjeti iznad Hormuškog tjesnaca.
S promjenom rute započeli su u četvrtak kada je odlučeno da se avioni klone tog tjesnaca. Zabranjena zona u petak je proširena na dijelove iranskog zračnog prostora.
Iz Lufthanse dodaju da se do Teherana regularno leti.
Rušenje Global Hawka
KLM je objavio da iz opreza neće zasad letjeti u blizini Hormuškog tjesnaca , dodajući da je sigurnost “apsolutni prioritet” kompanije.
Rušenje nenaoružane letjelice Global Hawk posljednji je u seriji incidenata u Omanskom zaljevu, ključnom prolazu za globalni izvoz nafte, tokom kojih je došlo do napada na šest naftnih tankera.
Iz FAA tvrde kako je prema aplikacijama za praćenje leta, najbliži civilni avion letio unutar 45 nautičkih milija od letjelice Global Hawk kada su je srušile iranske zračne rakete.
“Na području su u vrijeme napada letjele brojne civilne letjelice”, upozorili su iz FAA.