“Svima nama u prehrambenom sektoru apsolutno je jasno da je izlazak bez dogovora za nas katastrofalan ishod ali nikada nismo rekli da će zemlja gladovati“, naglasio je u razgovoru za BBC direktor za koorporativne poslove u Federaciji proizvođača hrane i pića Tim Rycroft, piše “Hina”.
“S vremena na vrijeme doći će do nestašice određenih prehrambenih proizvoda koja će u određenoj mjeri biti nasumična a ovisit će o tome koji će kamioni uspjeti prijeći (granicu)“, pojašnjava Rycroft.
Velika Britanija trebala bi izaći iz EU-a 31. oktobra a trenutno se čini da su male šanse za sporazum koji bi osigurao slobodan protok robe nakon tog datuma.
Datum izlaska nije mogao biti gori, s obzirom na vrhunac božićne predsezone i puna skladišta, dodaje čelnik udruženja.
“Mislimo da će doći do ozbiljnih poremećaja koji će trajati sedmicama ili mjesecima. Pritom je svježa hrana tek vrh ledenog brijega – očekujemo nestašice čitavog niza proizvoda“, istaknuo je.
Laburist Christopher Haskins, bivši predsjednik proizvođača hrane Northern Foodsa, upozorio je da bi se Britanija mogla naći u “situaciji nalik na ratno stanje, uz određeni stupanj racioniranja hrane“.
Novi britanski premijer Boris Johnson obećao je da će zemlju izvesti iz EU-a s dogovorom ili bez njega, što bi značilo da će se trgovina između dvije strane bazirati na propisima Svjetske trgovinske organizacije (WTO).
Johnson je ponovno pozvao čelnike EU-a da ipak pristanu ponovo otvoriti pregovore o uslovima Brexita, tvrdeći da nedavni izbori za Evropski parlament zahtijevaju promjenu pristupa.
Iz EU-a su poručili da su spremni za teške pregovore, ističući da neće nasjesti na pokušaje novog britanskog premijera da “igra na kartu straha od Brexita bez dogovora“.