Kroz nekoliko najava, obje kompanije poručile su da će izbrisati bilo kakve postove ili oglase u kojima se spominje navodno ime uzbunjivača, koje se nedavno pojavilo u izvještajima brojnih konzervativnih medija i koje su mnogi dijelili putem društvenih mreža, uključujući i sina predsjednika, Donald Tramp Junior.
“Uklanjamo sve navode svih imena potencijalnih uzbunjivača i ponovo ćemo razmotriti ovu odluku ukoliko mediji nastave da objavljuju to ime ili ga javne ličnosti koriste u raspravi”, rekao je portparol kompanije Fejsbuk pozivajući se na pravila platforme protiv “koordinirane štete”.
YouTube je ubrzo nakon toga izdao svoju izjavu, napominjući da će kompanija u kombinaciji sa ljudskim praćenjem i programima pronalaziti i brisati uvredljivi sadržaj.
Nasuprot potezima Facebook-a i YouTube-a, Twitter dopušta postove koji sadrže dotično ime uzbunjivača, tvrdeći da to ne krši njegove politike u vezi s “ličnim podacima”.
Iako se čini da se Facebook drži principa u slučaju “Ukrainegatea”, kompanija se u prošlosti suočavala s brojnim kritikama zbog svog pristupa prema uzbunjivačima.
Ove odluke tehnoloških divova stižu dok se Vašington suočava s optužbama da je predsjednik SAD Tramp pokušao da izvrši pritisak na svog ukrajinskog kolegu da pokrene istragu protiv Džoa Bajdena, rivala na predstojećim predsjedničkim izborima i njegovog sina Hantera.
Uzbunjivač tvrdi da je Tramp u telefonskom razgovoru od predsjednika Ukrajine Vladimira Zelenskog tražio da pokrene istragu protiv sina protivkandidata, i to samo nekoliko dana nakon što je zamrznuo vojnu pomoć Ukrajini od skoro 400 miliona evra.
Tramp je prije nekoliko dana zatražio da se otkrije ime uzbunjivača jer je, kako kaže, izmislio priču, prenosi “Klix“.