Tim zakonom se postavljaju uslovi izlaska Velike Britanije iz EU koji je zakazan za 31. januar. Velika većina koju su na izborima prošlog mjeseca osvojili konzervativci premijera Borisa Johnsona osigurala je usvajanje zakona, uprkos protivljenju manjih stranaka.
Prijedlog zakona je usvojen nakon trodnevne rasprave. Zakon sada treba da prođe Dom lordova, gornji dom britanskog parlamenta, koji može da odloži, ali ne da poništi usvajanje iz donjeg doma.
Britanski ministar za Brexit Stephen Barclay rekao je da se nada da gornji dom neće pokušati da odloži prijedlog zakona.
Usvajanje zakona bila je velika pobjeda za Johnsona, koji je kao ključni cilj svog premijerskog mandata naveo izvođenje zemlje iz EU, piše novinska agencija “AP”.
Velika Britanija je za izlazak iz EU glasala na referendumu 2016. godine.
Međutim, poslanici u parlamentu su ranije nekoliko puta osujetili pokušaje Borisa Johnsona i njegove prethodnice Therese May da izvedu državu iz EU. May e zbog toga u julu podnijela ostavku.
Posljednjeg dana januara počet će tek prva faza izlaska, takozvani “prijelazni period”, predviđen da bi se izbjegao nagli prekid veza, tokom kojeg Velika Britanija i EU treba pregovorima da utvrde budući odnos. Johnson je rekao da Velika Britanija želi sporazum o slobodnoj trgovini, ali ne želi da se pridržava pravila i standarda EU. Velika Britanija želi da se oslobodi propisa EU, kako bi potpisala nove trgovinske sporazume širom svijeta.
Zvaničnici EU međutim poručuju da će potpisivanje novog ugovora biti teško, piše “Beta”.