Iako su Washington i Teheran trenutno u pat poziciji nakon osvetničkih vojnih akcija tokom protekle dvije sedmice, kralj je poručio Evropskom parlamentu da opasnost nije prošla, piše “Fena”.
– Šta ako naredni put nijedna od strana ne uzmakne s ruba ponora, gurajući sviju nas u neizrecivi haos? Sveobuhvatni rat ugrožava stabilnost kompletne regije – kazao je.
– Štaviše, to riskira masovnim prekidima kompletnih globalnih ekonomskih tokova i tržišta, i prijeti ponovnim izbijanjem terorizma širom svijeta – izjavio je kralj.
Današnja izjava jedno je u nizu upozorenja kralj Abdullaha, prozapadnog čelnika čija je zemlja raj relativne stabilnosti na Bliskom istoku razdiranom sukobima brojnih lokalnih snaga iza kojih stoje regionalne i svjetske sile, sektaškim nasiljem i suparništvom među silama unutar i van regije.
Tražeći veće čelništvo i ‘strpljivost’ u bavljenju napetostima, Abdullah je izrazio zabrinutost dešavanjima u Siriji i u Iraku.
– Šta ako Sirija ostane talac globalnih suparništava i zarobljenica svog građanskog rata? Šta ako vidimo ponovno pojavljivanje Islamske države, i Sirija postane lansirna rampa za napade u ostatku svijeta? – upitao je on.
Previranja u Iraku, kazao je, riskiraju vraćanju te zemlje “začaranom krugu sukoba“.
Također se osvrnuo na Libiju, jednu od gorućih vanjskopolitičkih tema s kojima se suočava EU, skupa s Iranom.
– Šta ako Libija potone u sveobuhvatni rat, i na kraju se pretvori u propalu državu? Šta ako Libija postane nova Sirija, samo mnogo bliže kontinentu koji svi vi nazivate svojim domom? – upitao je on, rekavši da se takvim scenarijima treba baviti kako bi se spriječilo da postanu realnost.
Jordanski kralj, koji nosi tradicionalnu titulu ‘čuvara‘ svetih muslimanskih i jevrejskih lokacija u Jerusalemu, također je istaknuo u govoru poslanicima da Izrael pokušava “nametnuti nezamislivo rješenje” u svojim odnosima s Palestincima, dok blijede nade u dvodržavno rješenje tog sukoba koje podržava međunarodna zajednica.
Kazao je da se izraelska izgradnja naselja na okupiranim palestinskim teritorijama i njegov “nemar prema međunarodnom pravu” moraju uzeti u obzir “jer jedna zemlja okreće leđa svom susjedstvu, produbljujući podijele među narodima i vjerama širom svijeta“, prenosi AFP.