Stručnjaci iz bolnice Renminbi sveučilišta Wuhan i instituta za virologiju u tom gradu objavili su svoje otkriće nakon što su proučili uzorke stolice i rektalne brisove pacijenta, prenijela je agencija.
Prema Xinhui mnogi pacijenti zaraženi koronavirusom patili su samo od proljeva, a ne od klasičnih simptoma poput vrućice, prenosi “Beta”.
Proljevi čine fekalno-oralni put prijenosa virusa vjerojatnijim posebno ako ne postoji odgovarajuća sanitarna infrastruktura i uvriježene higijenske navike poput temeljitog pranja ruku. U nekim dijelovima Kine uobičajeni su javni čučavci.
Kineske vlasti u nedjelju su objavile da se u karantenu stavljaju devetmilionski grad Wenzhou, prvi izvan pokrajine Hubei u kojoj je počela epidemija koronavirusa.
Mjere uključuju zatvaranje prometnica i ograničenja kretanja stanovnika grada. Svaka dva dana iz kuće će smjeti izaći samo jedan član obitelji kako bi nabavio potrepštine.
U pokrajini Hubei u karanteni je 14 gradova.
Raste broj zaraženih koronavirusom širom svijeta
Virusna epidemija koja je počela u Kini, zahvatila je više od 14.550 ljudi širom svijeta.
Slučajevi potvrđeni od nedjelje ujutro u Pekingu: Kina: 14.380 slučajeva, a u Hongukongu 14 slučajeva i u Maku sedam.
Većina od 304 smrtna slučaja bila je u centralnoj provinciji Hubei, gdje je bolest od nove vrste koronavirusa otkrivena u decembru.
U Japanu je 20 oboljelih, u Tajlandu 19, u Singapuru 18, u Južnoj Koreji 15, i na Tajvanu 10.
U Maleziji, Njemačkoj i Sjedinjenim Državama je po osam oboljelih, u Australiji sedam, u Francuskoj i Vijetnamu po šest, u Ujedinjenim Arapskim Emiratima pet, u Kanadi četvoro, u Rusiji, Italiji i Velikoj Britaniji je po dvoje oboljelih, kao na Filipinima gdje je jedan oboljeli umro, a drugi je i dalje obolio.
Po jedan oboljeli je registrovan u Kambodži, Finskoj, Indiji, a po jedan oboljeli je i u Nepalu, Šri Lanki, Švedskoj i Španiji, javlja “Hina”.