Piroklastični tokovi, odnosno brzi tokovi mješavine toplih gasova i stijena, koji su tamo primijećeni prvi put od 29. januara prošle godine, došli su i do 900 metara jugozapadno od kratera na planini Šintake, dok su se pepeo i dim dizali na nadmorskoj visini od oko 7.000 metara nakon erupcije, prenijela je japanska novinska agencija Kjodo.
Kamenje je letjelo oko 600 metara od kratera, a na snazi je i dalje upozorenje na nivou tri, na skali od pet, što znači zabranu penjanja na planinu, nakon što je u oktobru poslije zamljotresa podignut sa dva.
Agencija je upozorila na mogućnost da vulkan izbaci još velikih stijena, kao i piroklastičnih tokova u radijusu od dva kilometra, dodajući da vulkanski pepeo i male stijene mogu putovati daleko niz vjetar.
Ostrvo Kučinoerabu, oko 130 kilometara jugozapadno od grada Kagošime, obuhvata 36 kvadratnih kilometara i imalo je 100 stanovnika u decembru prošle godine.
U maju 2015. godine svi stanovnici tog ostrva, nih 137, evakuisani su zbog eksplozivnih erupcija vulkana. Većina se vratila u junu 2016. kada je ukinuta naredba za evakuaciju za sva područja na ostrvu, piše “Tanjug”.