Adam Kastiljeho nema HIV više od dvije i po godine od završetka antiretrovirusne terapije, rekli su liječnici. Međutim, on nije izliječen lijekovima protiv HIV-a, već matičnim stanicama zbog karcinoma od kojeg je takođe bolovao, objavili su ljekari u naučnom časopisu Lancet HIV.
Donori tih matičnih stanica imaju neuobičajen gen koji im pruža zaštitu od HIV-a.
Timoti Braun, poznat kao “berlinski pacijent” postao je 2011. prva osoba koja je izliječena od HIV-a, tri i po godine nakon primanja slične terapije.
Čini se da transplantacija matičnih stanica spriječava reprodukciju virusa u tijelu zamjenom imunoloških stanica pacijenta s donorskim stanicama koje se mogu oduprijeti zarazi HIV-om.
Adamu Kastiljehu, 40-godišnjem “londonskom pacijentu” koji je pristao otkriti svoj identitet, HIV-a više nije bilo u krvi, spermi ili tkivu.
“To gotovo sigurnosno predstavlja lijek za HIV”, rekao je za BBC glavni istraživač i profesor Ravindra Kumar Gupta sa Univerziteta Kembridž.
“Naša otkrića pokazuju da se uspjeh transplantacije matičnih stanica kao lijek protiv HIV-a, prvi put prijavljen prije devet godina kod berlinskog pacijenta, može ponoviti”, rekao je Gupta.
Ipak, to neće biti lijek za milione ljudi diljem svijeta koji žive s HIV-om.
Agresivna terapija primarno se koristi za liječenje karcinoma, a ne HIV-a, ali profesor Gupta kaže da slučaj pruža nadu za pronalazak lijeka u budućnosti. Trenutni lijekovi koji se koriste za HIV su vrlo učinkoviti i osobe s HIV-om mogu dugo i zdravo živjeti, prenosi “24sata“.