WHO, koji kaže da dobiva “sedmične novosti” iz sjevernokorejskog ministarstva zdravstva, naveo je da ta zemlja ima kapacitete za testiranje u nacionalnom referentnom laboratoriju u Pjongjangu.
“Od 2. aprila testirano je 709 ljudi, 11 stranaca i 698 građana Sjeverne Koreje. Nema potvrđenog slučaja koronavirusa. U karantinu je 509 ljudi, od kojih dvoje stranaca”, odgovorio je putem emaila Edwin Salvador, predstavnik WHO-a u Sjevernoj Koreji, prenosi “Hina”.
“Od 31. decembra iz karantina je pušteno 24.842 ljudi, uključujući 380 stranaca”, dodao je.
WHO je obaviješten da je Sjeverna Koreja od saveznice Kine u januaru dobila opremu potrebnu za dijagnostičke testove, a WHO im je poslao zalihe zaštitne opreme.
Na službenoj stranici instituta John Hopkins navodi se da je ukupno preko 1,43 miliona ljudi u svijetu zaraženo, a umrlo je preko 82.000 u 184 zemlje i teritorija. Potvrđenih slučajeva nema među ostalim u Sjevernoj Koreji, Lesotu, Tadžikistanu, Turkmenistanu i Jemenu.
Stručnjak za ljudska prava UN-a pozvao je na ukidanje međunarodnih sankcija zemljama, uključujući Sjevernoj Koreji, kako bi se osiguralo slanje zaliha hrane do gladnih populacija za vrijeme pandemije. Sjevernoj Koreji sankcije su nametnute zbog nuklearnih i balističkih programa.
Neki strani stručnjaci sumnjaju da Sjeverna Koreja, koja graniči s Kinom i Južnom Korejom, zemljama koje su snažno pogođene epidemijom, nije otkrila nijednu zarazu.
Sjeverna Koreja je pojačala granične kontrole i uvela karantin.