Tokom prethodnih godina visoke temperature vazduha uticale su i na vodene mase okeana i mora, a takve pojave izazivaju različite vrste uragana, kao na primjer El Ninjo, piše “Informer“.
Prema izvještajima Agencije UN za vrijeme i klimu, april i maj su bili najtopliji, od početka bilježenja temperature.
– Temperature vazduha i površine mora su se povećale zbog klimatskih promjena, a to ima veliki uticaj na ekstremne vremenske prilike poput tropskih ciklona – istakao je Piter Talas, glavni sekretar Svjetske meteorološke organizacije.
Ta organizacija u narednim mjesecima očekuje obilne padavine na prostoru Indijskog okeana, nad Australijom i zapadnim dijelom indonežanskih ostrva. Manje kiše nego što je uobičajeno očekuje se u južnim i ekvatorijalnim područjima Južne Amerike, kao i na Karibima i Indijskom potkontinentu
Naučnici smatraju da se temperatura vazduha u mnogim zemljama u narednim decenijama može znatno povećati u odnosu na prethodnih 6.000 godina – i do 20 stepeni.
Na većini teritorija na kojima je prosječna godišnja temperatura 13 stepeni iznad nule – kroz pola vijeka porašće do 20 stepeni. U takvoj klimi žive stanovnici Sjeverne Afrike, južnog dijela Kine i Mediterana, piše časopis američke akademije nauka ‘PNAS’.