Kineski parlament izglasao je nastavak procedure donošenja zakona o nacionalnoj sigurnosti koji bi, strahuju demokratski aktivisti i diplomati, mogao narušiti autonomiju Hong Konga i njegov status financijskog središta Azije.
“Lideri su rekli da je kineski plan nametanja zakona o nacionalnoj sigurnosti Hong Kongu protivan njihovim (kineskim) obvezama po Kinesko-britanskoj zajedničkoj deklaraciji te će potkopati autonomiju Hong Konga i okvir ‘jedna zemlja dva sistema’“, stoji u saopštenju koje je objavio ured britanskog premijera nakon telefonskog razgovora Trumpa i Johnsona.
Kritike na račun Pekinga
Ujedinjeno Kraljevstvo, SAD, Australija, Kanada i EU kritikovali su potez Pekinga.
Johnson i Trump razgovarali su i o važnosti održavanja uživo sastanka na vrhu skupine G7 koji bi se trebao se održati u SAD-u.
Johnson i Trump također su razgovarali o telekomunikacijskoj sigurnosti, stoji u saopštenju ali se ne navode detalji.
SAD traži od svojih saveznika da onemoguće, zbog sigurnosnih razloga, sudjelovanje kineske tvrtke Huawei u razvijanju infrastrukture za 5G mrežu.
Washington tvrdi da je Huawei usko povezan s kineskim vlastima.
Boris Johnson je početkom godine dao Huaweiju dozvolu za izgradnju infrastrukture za 5G mrežu, no u maju su britanski mediji izvijestili da Johnson namjerava smanjiti ulogu kineskog telekomunikacijskog diva Huaweija u britanskoj 5G mreži, prenosi “Hina”.