Velika Britanija stavila je na listu sankcija 20 saudijskih državljana zbog njihove uloge u slučaju ubistva novinara Jamala Khashoggija, a među kojima su bivši zamjenik šefa saudijske obavještajne službe Ahmed al-Assiri i specijalni savjetnik princa Mohammed bin Salmana Abdullah el-Kahtani, javlja Anadolu Agency (AA).
U saopćenju iz Ministarstva vanjskih poslova Velike Britanije navedeno je kako se zakonom, sličnim američkom zakonu “Magnitsky”, nastoje uvesti sankcije protiv onih koji vrše najteže oblike kršenja ljudskih prava.
Navedeno je da će na listu na početku biti uvršteno 49 osoba, a u narednim mjesecima se očekuje da će više osoba biti uključeno na listu.
Sankcije predviđaju zabranu ulaska u zemlju, trgovanje preko britanskih banaka i zaradu od britanske ekonomije. Također je istaknuto da će mjere biti usmjerene na pojedince i institucije, a ne na država.
Na prvom popisu sankcija uvršteno je 25 državljana Rusije zbog smrti ruskog poreznog stručnjaka Sergeja Magnitskog koji je pregledao dosje o korupciji u Rusiji vrijedan 230 miliona dolara te 20 državljana Saudijske Arabije zbog ubistva novinara Jamala Khashoggija.
Među saudijskim državljanima su i bivši zamjenik šefa saudijske obavještajne službe Ahmed al-Assiri i specijalni savjetnik princa Mohammed bin Salmana Abdullah el-Kahtani.
Sud u Istanbulu je sredinom aprila prihvatio optužnicu na 117 stranica koju je tursko tužilaštvo u tom gradu podnijelo protiv ukupno 20 saudijskih državljana osumnjičenih za ubistvo novinara Jamala Khashoggija, za kojima je raspisana potjernica.
Prvo ročište počelo je 3. jula pred 11. Kaznenim sudom u Istanbulu, bez prisustva optuženika. Ročište je počelo čitanjem sažetka optužnica, a nastavljeno je svjedočenjem Hatice Cengiz, vjerenice ubijenog novinara Khashoggija. Ona je na ročište došla u pratnji advokata.
Među optuženim su Ahmad Mohammad Asiri i Saud Al Qahtani koji se terete da su od početka planirali Khashoggijevo ubistvo i shodno tom planu odredili egzekutore i izdali im naređenja. Za obojicu se traži izricanje višestrukih doživotnih zatvorskih kazni. Ostalih 18 osoba koje su obuhvaćene optužnicom također se terete za ubistvo s predumišljajem i svirepo mučenje žrtve. Oni su prvobitno planirali Khashoggija vratiti u Saudijsku Arabiju, a imali su i spreman plan ubistva davljenjem ako žrtva ne prihvati da ide s njima. Za 18 optuženih se traži izricanje višestrukih doživotnih zatvorskih kazni.
Optuženi su Mansur Osman Abu Huseyin, Maher Abdulaziz M. Mutreb, Salah Muhammed A. Tubaigy, Mustafa Muhammed M. Al-Madani, Saif Saad Q. el-Kahtani, Thaar Ghaleb T. Alharbi, Badr Lafi M. Alotaibi, Turki Musharraf M. Alshehri, Fahad Shabib A. Albalawi, Waleed Abdullah M. Alshehri, Muhammed Saad H. Alzahrani, Naif Hasan S. Alarifi, Abdulaziz Muhammed M. Alhawsawi, Halid Aedh G. Alotaibi, Meshal Saad M. Albostani, Muflih Shaya M. Almuslih, Ahmed Abdullah A. Almuzaini i Saad Muid Alqarni.
Novinar “The Washington Posta” Jamal Khashoggi ubijen je u kompleksu saudijskog konzulata u Istanbulu u koji je tog dana otišao na zakazani sastanak radi izdavanja potrebnih ličnih dokumenata za vjenčanje. Nakon višednevnog negiranja, vlasti Saudijske Arabije su priznale da je Khashoggi ubijen, a naknadno je sud u Saudijskoj Arabiji izrekao smrtne kazne petorici opruženih. Još trojica optuženih dobili su zatvorske kazne ukupnog trajanja od 24 godine. Bliski saradnici princa Bin Salmana su oslobođeni svih optužbi.
Komesarijat za ljudska prava Ujedinjenih nacija (OHCHR) u izvještaju na 101 stranici tvrdi da je Khashoggijevo ubistvo čin koji je Saudijska Arabija izvela s predumišljajem. U izvještaju se navodi da postoje valjani dokazi o neophodnosti provedbe istrage o umiješanosti najviših saudijskih zvaničnika u to ubistvo, uključujući i princa Bin Salmana.