Kina je u ponedjeljak najavila recipročne sankcije protiv Sjedinjenih Američkih Država nakon što je Washington kaznio visoke kineske zvaničnike zbog načina postupanja prema manjinskim ujgurskim muslimanima u zapadnoj regiji Xinjiang.
Kineski potez uslijedio je nakon što su odnosi između dvije najveće svjetske ekonomske sile narušeni zbog nesuglasica oko nekoliko pitanja uključujući pandemiju koronavirusa, trgovinu, kompaniju Huawei i sveobuhvatni zakon o nacionalnoj sigurnosti uveden u Hong Kongu.
Kineske sankcije su usmjerene na senatore Teda Cruza i Marca Rubija, američkog predstavnika Chrisa Smitha, ambasadora za međunarodnu vjersku slobodu Sama Brownbacka i američku Kongresno-izvršnu komisiju za Kinu.
Rubio i Cruz su podržali zakonodavstvo kojim će se kazniti postupanje Kine u Xinjiangu. Smith je također bio glasni kritičar Kine o pitanjima od onih vezanih za Xinjiang do Hong Konga i koronavirusa.
Sva trojica su članovi Republikanske stranke predsjednika Donalda Trumpa.
– Postupci SAD-a predstavljaju ozbiljno miješanje u kineske unutrašnje poslove, ozbiljno kršenje osnovne norme međunarodnih odnosa i ozbiljno oštećuju kinesko-američke odnose. Kina će dati dodatne odgovore na osnovu načina na koji se razvija situacija – rekla je novinarima glasnogovornica kineskog ministarstva vanjskih poslova Hua Chunying.
Hua nije saopštila više detalje, prenio je “Reuters”.
Američki stručnjaci i aktivisti kažu da je najmanje milion etničkih Ujguraca i drugih muslimana smješteno u pritvorske centre u Xinjiangu. Kina ih opisuje kao centre za preobuku koji pomažu da se zaustavi terorizam i ekstremizam i da se u tim mjestima ljudi podučavaju novim vještinama.
Američka Kongresno-izvršna komisija za Kinu prati ljudska prava i razvoj vladavine zakona i podnosi godišnje izvještaje Trumpu i Kongresu, prenosi “Fena”.