“Pandemija je zdravstvena kriza koja se događa jednom u stotinu godina, a utjecaji će trajati desetljećima”, rekao je Tedros na sastanku odbora za vanredne situacije WHO-a, prema navodima koje je objavila organizacija.
Pandemija je, otkad je izbila u Wuhanu, ubila više od 670.000 ljudi, a dijagnosticirano je više od 17 miliona zaraženih ljudi.
SAD, Brazil, Meksiko i Velika Britanija proteklih sedmica posebno su teško pogođeni covidom-19, a njihove se vlade bore da nađu djelotvoran odgovor.
Mnoga pitanja neodgovorena
Ekonomije su pogođene zbog ograničenja uvedenih u karanteni kako bi se suzbila zaraza, a mnoge regije boje se drugog vala.
U međuvremenu više od 150 farmaceutskih kompanija radi na cjepivu, premda se prva upotreba ne može očekivati prije početka sljedeće godine, prošle sedmice je rekla Svjetska zdravstvena organizacija.
Premda je znanje o novom virusu napredovalo, mnoga su pitanja ostala neodgovorena, a stanovništvo je ostalo ranjivo, rekao je Tedros u petak.
“Rani rezultati seroloških istraživanja oslikavaju konzistentnu sliku: većina svjetske populacije ostaje podložna virusu, čak i u područjima teško pogođenim zarazom“, rekao je.
“Mnoge zemlje koje su vjerovale da je najgore prošlo sada se ponovno suočavaju s novim širenjem zaraze. Neke zemlje koje su prošlih sedmica bile lakše pogođene, sada bilježe porast broja zaraženih i smrtnih slučajeva“, istaknuo je, piše “Hina”.