Prema rečima ovih naučnika, izvor globalne zaraze možda nije pijaca u Vuhanu već kineski rudnik udaljen 1.600 kilometara od grada u kojemu je izbila epidemija. Naime, Vilsonova i Lejtam su aktuelnu pandemiju povezali sa događajem starim osam godina.
Vilson i Lejtam koji rade za neprofitnu ogranizaciju “Bioscience Resource Project” na Itaci došli su do zanimljivog otkrića prevodeći magistarski rad kineskog ljekara Lua Ksua koji je na 66 strana opisao liječenje rudara koji su se 2012. razboljeli u rudniku, a zatim uzorke slao Vuhanskom Institutu za virologiju na analizu.
“Dokaz koji smo pronašli podstakao nas je da ponovno razmotrimo sve što znamo o izvorištu zaraze korona virusom”, piše u studiji Vilsonove i Lejtama koji su 15.jula objavili na svojoj internet stranici, prenosi “Njujork post”.
Šta se dogodilo u kineskom rudniku? U aprilu 2012. godine, šestoro rudara u rudniku Mojiang u pokrajini Junan na jugozapadu Kine razboljelo se nakon što je 14 dana čistilo izmet šišmiša. Trojica su preminula. U svom magistarskom radu dr Li Ksu opisao je kako su rudari imali visoku temepraturu, suvi kašalj, bolove u mišičima i ponekad glavobolju, a svi ovi imptomi se danas povezuju s Kovidom-19.
Način liječenja rudara bio je sličan tretmanu obolelih od Kovida i uključivao je:- respirator, antibiotike, razređivače krvi… Nakon što rudari testirani na hepatitis, groznicu dengue pa čak i HIV, a rezultati bili negativni, lekar je konsultovao razne specijaliste iz cele Kine, uključujući Zonga Nanšana koji je odigrao ključnu ulogu u zaustavljanju epidemije SARS-a 2003. godine, prenosi “Zena Blic“.
“To ukazuje da je bolest šestorice rudara predstavljala veliku zabrinutost i smatralo se da je SARS korona virus uzročnik bolesti”, napisali su Vilson i Lejtam.
Kako se navodi u njihovom radu, Institut u Vuhanu je analizom uzoraka tkiva zaključio da je izvor zaraze verovatno kineski šišmiš.
Međutim, Vilson i Lejtam veruju da se virus u organizmu rudara razvio u Sars Kov-2, neobični patogen korona virusa koji se lako prenosi među ljudima pa da su uzorci nekako pobegli iz laboratorije prošle godine i izazvali pandemiju neviđenih razmjera.
“Iako su naučnici u laboratoriji U Vuhanu uzeli uzorke korona virusa od šišmiša u istom rudniku, propustili su da to povežu sa sa događajima 2012. godine”, izjavio je Lejtam za “Njujork post”.
Važno je navesti i mišljenje Ši Zengli, virusologa iz laboratorije u Vuhanu, koja je poznata kao “žena šišmiš”, zbog opsežnog istraživanja o korona virusu koji potiče od šišmiša, a koja je u julu za “Scientific American” izjavila da su rudari preminuli od gljivične infekcije. Istakla je tada da bi bilo pitanje vremena kada bi se rudari zarazili korona virusom da rudnik nije odmah zatvoren.
“U oknu rudnika strašno je zaudaralo, kao u paklu. Pećina je bila zatrpana izmetom šišmiša”, poručila je.