U svom posljednjem epidemiološkom izvještaju objavljenom u ponedjeljak navečer, UN-ova agencija saopćila je da su Sjeverna i Južna Amerika najteže pogođene regije i na njih otpada polovina novozaraženih te 62 posto od 39.240 preminulih širom svijeta u prošloj sedmici.
Javljeno je da je više od 23,65 miliona ljudi širom svijeta zaraženo koronavirusom, a da je 811.895 osoba preminulo, sudeći po Reutersovoj statistici u utorak.
– Više od 1,7 miliona novih slučajeva COVID-19 i 39.000 umrlih prijavljeno je WHO u sedmici koja je završena 23. augusta, što je pad od četiri posto u odnosu na broj preminulih u prethodnoj sedmici – saopćio je WHO.
Jugoistočna Azija, druga najteže pogođena regija, javila je o povećanju od 28 posto novozaraženih i od 15 posto broja preminulih, saopćila je agencija. Virus se rapidno širi u Nepalu.
U regiji istočnog Mediterana, broj prijavljenih slučajeva porastao je za četiri posto, ali je broj prijavljenih smrtnih slučajeva konstatno opadao tokom proteklih šest sedmica, saopćio je WHO. Liban, Tunis i Jordan izvjestili su o najvišem povećanju broja zaraženih u poređenju s prethodnom sedmicom.
Broj zaraženih prijavljen širom Afrike opao je za osam posto, dok je broj preminulih opao za 11 posto u prošloj sedmici, prvenstveno zbog opadanja broja zaraženih u Alžiru, Keniji, Gani, Senegalu i Južnoj Africi, saopćio je WHO.
– U evropskoj regiji, broj zaraženih u konstantnom je porastu u protekle tri sedmice. Prijavljeno je, ipak, samo neznatno povećanje od jedan posto u posljednjoj sedmici, a broj preminulih nastavlja da opada širom regije – dodaje agencija.
U regiji zapadnog Pacifika, broj novozaraženih opao je za pet posto zahvaljujući slabijem širenju viruisa u Japanu, Australiji, Singapuru, Kini i Vijetnamu. Južna Koreja javila je o rastu broja novih slučajeva od 180 posto, “uglavnom zahvaljujući povećanju broja zaraženih povezanom s vjerskim skupovima”, saopćio je WHO.