1. Švedska je prva zemlja u Europskoj uniji po broju patenata i mnogo se ulaže u digitalnu tehnologiju. Neki od patenata uključuju izum pacemakera, zobenog mlijeka i hodalicu.
2. Šveđani su jako orijentirani na očuvanje okoliša i samo 1 posto smeća se odlaže, a čak 52 posto koristi se za proizvodnju energije te se 47 posto reciklira. Štoviše, kompanije koje se bave proizvodnjom energije iz otpada uvoze otpad iz okolnih zemalja!
3. Hijerarhija se u ovoj zemlji ne naglašava – politika kompanija je da se svi zaposlenici međusobno oslovljavaju imenima, a čak i učenici profesore ne oslovljavaju titulama.
4. Privatni prostor ovdje se izuzetno poštuje – nemojte pokušati započeti razgovor sa strancem dok na primjer čekate autobus.
5. Pitanja vezana za privatni život, prijašnje poslove i porodicu smatraju se izrazito nepristojnima, piše “Punkufer”
6. Pronaći stan u Švedskoj izrazito je teško, a najteže je u Stockholmu. Ljudi su godinama na listama čekanja, a cijene nekretnina su astronomske. Jedina je utjeha u tome što su stanovi za najam uglavnom u dobrom stanju.
7. Šveđani nisu ljubitelji gotovine i kreditnim karticama plaćaju čak i vrlo male iznose. Neka mjesta čak i ne primaju gotovinu!
8. Za stolom uvijek postoji poseban nož za maslac napravljen od drveta i plastike. Dijele ga svi za stolom i važno je poštovati „redoslijed mazanja“.
9. Cipele u kojima hodate po cesti ostaju ispred kućnih vrata, a nošenje cipela po stanu izrazito je nepristojno. Zbog toga svi paze na izgled svojih čarapa.
10. Standardni radni dan završava u 17 sati i nakon toga uredi su potpuno prazni. Roditelji male djece odlaze ranije kako bi ih pokupili u vrtiću i školi, a to se podrazumijeva i nema to potrebe posebno naglašavati šefu.
11. Jedna od najvažnijih poslovnih tradicija je takozvana fika – pauza za kafu s kolegama. Nepristojno je piti kafu sam, kao i odgovarati na poslovne mailove za vrijeme trajanja fike.
12. Oba roditelja novorođenčadi imaju ukupno 480 dana dopusta. Svaki od roditelja treba provesti tri mjeseca s djetetom, a ostatak dopusta mogu rasporediti međusobno kako žele. Bivanje s djetetom smatra se normalnim i poželjnim.
13. Prosječni Šveđanin ima 33 dana godišnjeg odmora.
14. Vrijeme za porodicu izuzetno je važno, zbog čega Šveđani nastoje raditi 6 sati dnevno.
15. Prije davanja imena djetetu ime mora odobriti državna agencija tokom prva tri mjeseca djetetova života. Imena poput „Metallica“ i „Ikea“ su zabranjena, na sreću po male Šveđane.