To pitanje odnosno tvrdnju da mediji ne mogu proglašavati pobjednika posebno je počeo naglašavati još uvijek aktuelni predsjednik Donald Tramp, koji i dalje osporava rezultat izbora i tvrdi da je pobijedio on, i dodaje kako izbori još nisu gotovi, kao i da je pokraden na izborima.
Ugledna novinska agencija “Associated Press”, koja objavljuje rezultate američkih izbora od 1848. godine, objavila opširan članak o tome kako je u SAD-u došlo do situacije gdje prvi rezultate izbora objavljuju mediji, prenosi Index.hr.
Amerikanci su prošlog utorka održali 51 odvojeni izbor. Svaka država bila je izborna jedinica, a posebna izborna jedinica bila je u glavnom gradu, Vašingtonu. Svaki izbori imaju svoja, drugačija pravila, a nacionalna izborna komisija koja bi rekla svijetu ko je pobjednik u SAD-u ne postoji.
Tako je objava medija jedini način da svijet brzo i tačno sazna ko je novi predsjednik.
Ova uloga medija se razvila iz izvještavanja, ali uglavnom zato što Amerikanci nisu htjeli čekati rezultate do sredine decembra.
AP kaže kako njihova uloga u prikupljanju broja glasova te analizi tih podataka starija od Građanskog rata. Dodaju kako su američke televizijske mreže svoje analize počele raditi 1960-ih kada se odlučivalo o pobjedniku između Niksona i Kenedija.
Ove godine je sve zakomplikovao koronavirus, zbog kojeg su ljudi glasali ranije ili poštom, pa je proces brojanja glasova u nekim državama trajao duže.