Ukoliko uspiju, ovo će biti prvi oralni antivirusni lijek za liječenje COVID-a na ovaj način
Pokus se provodi u SAD-u, a oslanja se na inhibitore proteaze – istu vrstu tehnologije koja se koristi za liječenje HIV-a i hepatitisa C.
Ispitivanje je ‘randomizirano’ što znači da uključuje i placebo grupe, te uključuje i ispitivanja s jednom i više doza, piše Forbes.
Kompanija također proučava intravenski antivirusni lijek za liječenje COVID-a, koji se sada koristi na pacijentima iz kliničkih ispitivanja koji su hospitalizirani zbog ove infekcije.
“Zajedno, dva [oralna i intravenska antivirusna sredstva] mogu stvoriti paradigmu liječenja od početka do kraja koja će nadopuniti vakcinisanje”, rekao je glavni naučni službenik Pfizera Mikael Dolsten.
Vakcinisanje i terapijski tretmani mogli bi biti način za povratak u normalne aktivnosti. prenosi “Radiosarajevo“.
Jedini antivirusni tretman COVID-a, koji je odobrila američka FDA, je Gileadova terapija Remdesivirom, ali kliničke studije sugeriraju da lijek nije visoko učinkovit u liječenju COVID-a; navodno može blokirati koronavirus da se replicira u tijelu. SAD su dodijelile odobrenja za hitnu upotrebu i za druge tretmane: Liječenje antitijelima koje su razvili Eli Lilly i Regeneron, te kombinirano liječenje Remdesivirom i baricitinibom (protuupalno).
Pfizer će podijeliti detalje o studiji i predkliničkim podacima 6. aprila tokom sastanka Američkog hemijskog društva.