Time se bave doktori Medicinskog fakulteta Univerziteta u Atini Teodora Psaltopulu, Panos Malandrakis, Janis Danasis i Tanos Dimopoulos koji je i rektor tog univerziteta. Oni analiziraju medicinsku literaturu i baze podataka međunarodnih organizacija koje se sistematski obogaćuju podacima o koronavirusu i o bolesti Covid-19 koju on izaziva.
Četvoro profesora izvještava da u SAD već postoji razlika u stopi vakcinacije između dva spola, koja iznosi šest procentnih poena. Utvrđeno je i da će žene vjerovatnije imati neželjene efekte od vakcine AstraZeneca, dok će mlađi muškarci vjerovatnije imati neželjene efekte poslije primanja vakcina mRNK. Grčki profesori naglašavaju da su ti neželjeni efekti gotovo uvijek blagi i potpuno reverzibilni.
Oni kažu i da prirodna historija Covida-19 kod muškaraca i žena nije adekvatno analizirana. Od 45 studija Covida-19 koje se zasnivaju na slučajnom uzorku, samo osam je izvijestilo o rodno specifičnim rezultatima. A u većem broju drugih analiza, samo 14 od 121 je nastojalo da utvrdi povezanost spola oboljele osobe i toka bolesti.
Tako je jedno nedavno istraživanje lijeka „tocilizumaba“ pokazalo da je onim pacijentima kojima nije bila potrebna mehanička ventilacija, taj lijek smanjio rizik od intubacije ili smrti, ali samo kod muškaraca, dok nije koristio ženama. Ipak, podaci nisu dovoljni da potvrde razliku primjene lijeka na dva spola.
Grčki profesori su naveli da u bazama podataka iz 198 zemalja svijeta, samo 37 posto sadrži podatke o spolu umrlih, a svega 18 posto podatke o vakcinisanosti i spolu. prneosi “N1“.
„Na osnovu toga, čini se neophodnim da se u studijama i bazama podataka detaljnije ispita odnos infekcije koronavirusom i spola“, prenijela je RTV SKAI zaključak profesora koji nastavljaju rad na tome.