„To bi trebalo da bude nezamislivo. Kako toliko mnogo ljudi može Mladića i dalje videti kao heroja srpskog naroda nakon što je pred sudom osuđen na doživotni zatvor na osnovu ogromnog dokaznog materijala o njegovim zločinima“, upitao je Bramerc.
Međunarodni sud u Hagu je generala Mladića (78), bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske, osudio na doživotni zatvor zbog genocida u Srebrenici i zločina protiv čovečnosti u BiH 1992-95.
Mladićev mural u Beogradu „danas, posle više od 25 godina, pokazuje da još ima onih koji negiraju, relativizuju i umanjuju genocid, zločine protiv čovečnosti i ratne zločine kao sudski utvrđene činjenice“, naglasio je Bramerc.
Istovremeno, glavni tužilac je osudio vlasti Hrvatske zbog sprečavanja istraga o zločinima hrvatskih vojnika nad Srbima u BiH.
„Kakvu poruku šalje Vlada Hrvatske kada svoje sudove sprečava da istraže optužbe o zločinima nad bosanskim Srbima“, istakao je Bramerc.
On je upitao i „kako bošnjački političari mogu da insistiraju da se poštuju presude o njihovim žrtvama, a krivični progon njihovih komandanata nazivaju politički motivisanim“.
„Neki kažu da su istina i pravda izvor sukoba u društvu. Realnost je da se negiranje genocida i slavljenje ratnih zločinaca koristi za sprečavanje pomirenja, izazivanje mržnje i za destabilizaciju mira i bezbednosti“, podvukao je Bramerc.
Podnoseći redovan izveštaj Savetu bezbednosti, Bramerc je naglasio važnost saradnje haškog tužilaštva sa tužiocima za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji.
Precizirao je da su tužiocima za ratne zločine u Srbiji, na njihov zahtev, ustupljene „dve važne istrage protiv osumnjičenih visokog ranga“, kao i dokazi u dva predmeta protiv osumnjičenih „srednjeg“, koji su preuzeti od Bosne i Hercegovine.
Tužiocima u Crnoj Gori iz Haga su po Bramercovim rečima dostavljeni predmeti o „15 osumnjičenih“, od kojih se mnogi sumnjiče za seksualno nasilje, uključujući silovanje, „seksualno porobljavanje, nasilnu prostituciju i trgovinu ljudima radi seksualnog iskorišćavanja“, prenosi danas.