Također, Sjedinjene Američke Države su zaprijetile sankcijama Moskvi i najavile diplomatske razgovore.
Istovremeno, Rusija je saopćila da je podnijela nacrt dokumenata SAD u kojima se razrađuju bezbjednosni aranžmani koji bi spriječili širenje NATO na Ukrajinu, prenosi B92.
Nagomilavanje ruske vojske na granici sa Ukrajinom zauzelo je centralno mjesto na samitu 27 lidera EU, nakon molbe ukrajinskog predsjednika Volodomira Zelenskog za uvođenje dodatnih sankcija Moskvi, a prije bilo kakvog mogućeg napada na njegovu zemlju, uz upozorenje da bi djelovanje nakon bilo kakvog sukoba došlo prekasno.
Na pitanje novinara da li će Evropa reagovati na poziv Zelenskog, predsjednik Evropskog saveta Charles Michel je rekao da su spremni da preduzmu dodatne kaznene mjere ako bude potrebno u skladu sa razvojem situacije.
Očekuje se da će lideri EU odobriti nacrt zaključka samita, u koji je AP imao uvid, a u kojem se upozorava da će „svaka dalja vojna agresija na Ukrajinu imati ogromne posljedice i ozbiljne troškove kao odgovor“.
Njemački kancelar Olaf Scholz upozorio je Moskvu da “ne prelazi liniju”.
“Nepovredivost granica je jedan od veoma važnih temelja mira u Evropi i svi zajedno učinit ćemo sve da osiguramo da ta nepovredivost zaista ostane netaknuta”, izjavio je Šolc.
Litvanski predsednik Gitanas Nauseda rekao je da EU ne bi trebalo da potcjenjuje prijetnju koju predstavlja rusko gomilanje vojske i dodao da su potezi Moskve doveli do najgore bezbjednosne situacije od raspada Sovjetskog Saveza.
Mnogi od evropskih lidera su poručili da računaju na diplomatske pregovore kao način sprečavanja ruske vojne akcije u Ukrajini.
Moskva negira da planira napad na Ukrajinu, ali američki obavještajni zvaničnici navode da je Rusija prebacila 70.000 vojnika blizu Ukrajine i da se priprema za invaziju početkom sljedeće godine.