“Što se tiče stvarnog napretka, veoma je teško zamisliti da će se dogoditi, sve dok postoji trenutna eskalacija kada Rusija drži Ukrajinu na nišanu sa 100.000 vojnika na granici, a postoji mogućnost da se njihov broj veoma brzo udvostruči”, rekao je Blinken za CNN, prenosi Sputnjik.
Prema njegovim riječima, Rusija želi u geopolitičkom smislu da obnovi poredak stvari koji je postojao pod Sovjetskim Savezom.
“Mislim da je to jedan od ciljeva predsjednika Vladimira Putina. A to znači obnavljanje sfere uticaja nad zemljama koje su ranije bile dio Sovjetskog Saveza, što je neprihvatljivo”, kazao je Blinken, prenosi Fonet.
Govoreći o američko-ruskim pregovorima, koji će biti održani sutra u Ženevi, on je istakao da su mjere za smanjenje napetosti moguće samo na uzajamnim osnovama.
“Ako Sjedinjene Države i Evropa preduzmu korake kako bi izašle u suret Rusiji zbog njene zabrinutosti, onda će i Rusija morati da učini isto”, istakao je američki državni sekretar.
Blinken je naveo i da američka administracija ne namjerava da pravi ustupke u predstojećim rusko-američkim pregovorima o sigurnosti, kao i da Vašington očekuje da proceni da li je moguće smanjiti tenzije.
“Ovde se ne radi o ustupcima, već o shvatanju da li, u kontekstu dijaloga i diplomatije, obje strane mogu preduzeti korake koji će smanjiti napetosti. To smo radili i u prošlosti”, rekao je Blinken i dodao da će SAD nastaviti da isporučuju Ukrajini odbrambeno oružje.
Prema njegovom mišljnju, delegacije SAD-a i Rusije na predstojećim pregovorima u Ženevi mogle bi postaviti temelje za obnavljanje sporazuma o raketama srednjeg dometa, a Washington je spreman da razgovara i o razmjerama vojnih vježbi koje se izvode u Istočnoj Evropi, ali ne i o broju američkih trupa.
“Sada imamo priliku da kroz dijalog i diplomatiju vidimo da li ćemo uspjeti da riješimo legitimne zabrinutosti Rusije zbog širenja NATO-a, kao i mnoge zabrinutosti drugih zemalja u vezi sa ponašanjem Rusije u Evropi”, rekao je Blinken.
Naglasio je da Sjedinjene Države smatraju da su u odnosima sa Rusijom najpoželjniji diplomatija i dijalog, ali su spremne da upotrebe “odlučne mjere u slučaju da Rusija krene putem konfrontacije”.
“Privrženi smo dijalogu i diplomatiji kako bismo vidjeli da li možemo riješiti ove probleme mirnim putem, koji je svakako najpoželjniji, ali smo istovremeno spremni da djelujemo veoma odlučno protiv Rusije ako izabere put konfrontacije i agresije”, istakao je Blinken.
Zaključio je da Sjedinjene Države smatraju da tokom predstojećih pregovora o sigurnosti dvije strane mogu pronaći zajednički jezik o pitanjima koja ih zabrinjavaju.