Orban, koji želi da dobije četvrti uzastopni premijerski mandat, vodio je kampanju na osnovu obećanja da će, ukoliko bude ponovo izabran, štititi mir i bezbjednost zemlje i da će održavati uvoz ruskih energenata dok traje rat u susjednoj Ukrajini.
„To nije naš rat, moramo se toga kloniti. Možemo ostati po strani ako ne šaljemo vojnike ili oružje i ne dozvoljavamo pošiljke oružja preko naše teritorije, jer ćemo onda postati vojni cilj“, rekao je Orban na jednom predizbornom skupu u centralnoj Mađarskoj.
Ta zemlja je odbila da snabdjeva Ukrajinu oružjem i zabranila je njihov tranzit preko mađarsko-ukrajinske granice, ocijenivši da bi je to uvuklo u sukob.
Iako je Orban osudio rusku invaziju na Ukrajinu, vodio je računa da ne pomene da je za taj sukob odgovoran ruski predsjednik Vladimir Putin, sa kojim ima bliske odnose od dolaska na vlasti u Mađarskoj 2010. godine.
Orban je na mitingu rekao da je opoziciona koalicija “sklopila tajni pakt sa ukrajinskog vladom” i da će njegovi politički protivnici prekinuti dovod ruskog gasa i ruske nafte, što je ta koalicija demantovala.
Ujedinjenu opoziciju u Mađarskoj čini šest stranaka, čiji je zajednički kandidat za premijera Peter Marki-Zai, koji ne pripada nijednoj stranci.
Opozicione stranke, koje su ranije vodile kampanju na obećanju da će ukinuti ono što nazivaju široko rasprostranjenom korupcijom i demokratskim nazadovanjem pod Orbanom, zatražile su sada od birača da kazne autokratskog premijera zbog njegovih bliskih odnosa sa Putinom.
Opozicija je izbore ocijenila kao referendum o tome da li će Mađarska pripadati zajednici zapadnih demokratija ili će se vratiti u svoju historijsku prošlost kao represivna autokratija kojom dominiraju Rusi.
Prema anketama, Orbanova stranka Fides vodi, ali je ta prednost u odnosu na opoziciju tijesna. Odlazeći premijer se do sada nije nikada suočio sa takvom neizvješnošću, ocijenili su analitičari. prneosi “N1“.