Kako piše ruska novinska agencija RIA Novosti, očajnički pokušaji Zapada da napusti ruske energetske resurse potpuno su zasjenili jedan drugi aspekt, a to je činjenica da četiri vodeća svjetska agroindustrijska holdinga – Archer Daniels Midland, Bunge, Cargill i Louis Dreyfus – poznatiji pod skraćenicom ABCD, odbijaju zatvoriti svoja preduzeća u Rusiji.
Ovdje nema ništa iznenađujuće, piše autor Sergey Savchuk, naglasivši kako je “plavo gorivo” svakako ključni strateški resurs moderne ekonomije, ali da pored njega postoje višestruko važniji resursi.
“Riječ je o poljoprivrednim proizvodima, a to su žitarice, maslac, meso peradi i niz drugih proizvoda”.
Tekst dalje navodi kako su Rusi ponosni na svemirske rakete, vojno-industrijske novitete i uspjehe u nuklearnoj energiji, ali da zaboravljaju spomenuti kako je ova zemlja “i žitna i naftna stanica”.
“Ali naši zapadni partneri su toga itekako svjesni i stoga im se ne žuri maltretirati vlastite poljoprivrednike, jer politika je politika, a želite jesti svaki dan – a po mogućnosti više od jednom dnevno”, dodaje autor teksta, podsjetivši kako je Rusija u proteklim godinama postala vodeći igrač na svjetskom poljoprivrednom tržištu te da bi pokušaji da se unište uspostavljeni lanci opskrbe mogli uzrokovati krizu pa čak i glad u cijeloj regiji.
Podsjeća se i kako Rusija čini polovicu svjetskog tržišta za suncokretovo ulje te 24 posto u trgovini pšenicom.
“Ovo nije ruska propaganda, već najnoviji službeni podaci Europske komisije, koji također dodaju Ukrajinu, gdje se poljoprivredna sezona u područjima glavnog profila može smatrati zagarantovano poremećenom. Uklonite li Rusiju s tržišta, dodajući joj važnost Ukrajine, tada će slika biti potpuno depresivna”, upozorava autor teksta i ilustruje situaciju činjenicom da svaki treći poekarski proizvod od pšenice dolazi s ovih područja te da Moskva i Kijev inostranstvo opskrbljuju s tri od četiri boce ulja.
U poređenju s drugim velikim proizvođačima pšenice, SAD i Kanadom, Rusija uveliko prednjači, a lider je i u svjetskoj trgovini suncokretovim uljem, čineći čak polovicu ovog tržišta.
“Ako neko misli da pretjerujemo, evo najnovijeg izvještaja Ujedinjenih naroda. UN trenutno stanje na globalnom tržištu hrane ocjenjuje katastrofalnom. Prema Davidu Beasleyju, voditelju Svjetskog programa za hranu, prekid tržišnih odnosa s Rusijom dovest će do toga da će, na primjer, samo u Jemenu oko osam miliona ljudi biti prisiljeno prepoloviti dnevnu prehranu”, dodaje se u tekstu.
Autor komentira kako Wendy Sherman, zamjenica državnog tajnika Sjedinjenih Država ponavlja isto upozorenje, ali sve to naziva “posljedicama Putinove invazije na Ukrajinu”. Savchuk dodaje kako Sherman zaboravlja spomenuti da Rusija ne pokušava samo ići u dobrovoljnu prehrambenu izolaciju, već da je kolektivni Zapad tamo gura. prneosi “N1“.