Dok se očekuje da će više od 80 država biti garant globalnog mira, pet stalnih članica – Sjedinjene Američke Države, Kina, Rusija, Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska, koje često čine Vijeće sigurnosti UN-a nefunkcionalnim svojim pravom veta, će “polagati račune” za korištenje veta.
U Generalnoj skupštini UN-a prihvaćena je rezolucija kojom se traži da jedna od pet država sa pravom veta u Vijeću sigurnosti, da obrazloženje ukoliko to pravo iskoristi.
Prema rezoluciji, Generalna skupština UN-a će se sastati u roku od 10 dana ukoliko neka od stalnih članica Vijeća sigurnosti stavi veto na bilo koju rezoluciju, te će moći raspravljati o pitanju uloženog veta i tražiti od zemlje koja koristi svoje pravo veta da se brani.
Ovo pitanje, o kojem se već duže vrijeme raspravlja kako bi se smanjilo pravo veta stalnih članica Vijeća sigurnosti UN-a, ponovo je došlo u prvi plan nakon rata koji je Rusija pokrenula protiv Ukrajine.
Posljednjih godina 15-člano Vijeće sigurnosti UN-a je često u nemogućnosti da ispuni svoju funkciju, jer pet stalnih članica, od kojih se očekuje da budu garanti globalnog mira, s vremena na vrijeme koriste pravo veta za svoje interese.
Sjedinjene Američke Države i Ujedinjeno Kraljevstvo, koje imaju pravo veta u Vijeću sigurnosti UN-a, također su podržale prijedlog koji je predstavljen Generalnoj skupštini UN-a i bile su među prezentatorima rezolucije.
Rusija je najviše koristila pravo veta u Vijeću sigurnosti UN-a. Prvi veto upotrebio je Sovjetski Savez 1946. godine, a Rusija je do sada stavila veto na 120 rezolucija u Vijeću sigurnosti UN-a.
Ruski veto počeo je da raste sa građanskim ratom u Siriji 2011. godine, a Kina je stala na stranu Rusije i stavila veto na mnoge zakone, uključujući upotrebu hemijskog oružja u Siriji.
Nakon Rusije, SAD su bile zemlja koja je najviše koristila pravo veta u Vijeću sigurnosti UN-a. Sjedinjene Američke Države su do sada stavile veto na 82 rezolucije, većinom protiv Izraela. Britanija i Francuska, s druge strane, nisu koristile pravo veta od 1989. godine.